Половината от плажовете по света може да изчезнат в следващите 80 години
Дори в случай че човечеството доста понижи парниковите излъчвания, които са виновни за климатичното стопляне, над една трета от пясъчните крайбрежни линии са застрашени. Изчезването им би имало последици освен върху туризма.
" Ако оставим настрани туризма, плажовете в редица случаи обезпечават първия механизъм за отбрана против стихии и наводнения. Без плажните линии следствията от рискови климатични събития евентуално ще са по-големи. Трябва да се подготвим за това ", съобщи Михалис Вусдукас от Съвместния проучвателен център на Европейската комисия.
Плажовете заемат над една трета от крайбрежните линии в света и в редица случаи се намират в гъсто обитаеми региони. Застрашени са от дължащата се на нови градежи ерозия на почвата, повишението на морското равнище, бурите.
Австралия може да е най-силно наранена - плажни линии с дължина съвсем 15 000 км може да изчезнат до 80 години. След Австралия се подреждат Канада, Чили, Съединени американски щати, Мексико, Китай, Русия, Аржентина, Индия и Бразилия.
Специалистите са проучили два сюжета - най-лошият, при който парниковите излъчвания не престават със същите темпове, и различен, обвързван с ограничение на климатичното стопляне до 3 градуса Целзий. При най-лошия сюжет ще изчезнат 49,5 % от плажовете, т.е. пясъчни крайбрежни линии с дължина към 132 000 км. В другия случай ще бъде наранена плажна линия, дълга 95 000 км.
Резултатите от проучването са оповестени в Nature Climate Change.
Източник: varna24.bg
КОМЕНТАРИ