Каквото и да реши да прави с водите си България,

...
Каквото и да реши да прави с водите си България,
Коментари Харесай

Експерт: Трябва да бъде намерен нов интегриран подход с Гърция за управление на водите

Каквото и да реши да прави с водите си България, би трябвало да го направи дружно със съседите си. В случая с ръководството на водите на река Арда, страната ни би трябвало взаимно с Гърция да позволява този проблем. Това сподели в предаването " България, Европа и светът на фокус “ на Радио " Фокус “ специалистът по климат и енергетика Георги Стефанов. " Много е тъжна картината, че ние преглеждаме доста отчасти и незадълбочено животонеобходимия воден запас като нещо, което е пари, които можем да загубим и какъв брой пари можем да спечелим. А в действителност това е извънредно неправилна идея ", сподели специалистът. 

" Съществува европейско законодателно условие, което и поставя основите на общо взаимно басейново ръководство на водите и задължава страните членки на Европейски Съюз да разделят териториите си на басейнови региони, а не на национални граници. Тези басейнови региони включват един или повече речни басейни. Затова имаме 4 басейнови региона в България, един от които е взаимното ръководство на водните запаси с нашите съседи. Плановете за ръководство на тези териториални басейни се характеризират с цялостния аспект на всички изгоди от водите, тъй като там се залагат с изключение на трансгранична съгласуваност, с изключение на общо ръководство и потребление на ресурса, залагат се и на първо място икономическите изгоди за развиване “, добави Стефанов.

" Нашите гръцки съседи са ни най-близките търговски, стопански и държавнически сътрудници и съседи, и затова мъдро е да подхождаме стратегически с тях по всеки един аспект и да намерим уравновесени решения по цялата липса на тези задължаващи ни от една страна и двете страни условия, а въпреки това да осигурим опазването на тези води и благоденствието на хората и на стопанската система. Защото за това са основани тези закони, “ безапелационен е Стефанов.

По думите му България би трябвало да осъществя основното деяние. Замърсителят заплаща и устойчивото водоползване.

" С приключването на 65-годишен контракт с Гърция, диалогът би трябвало да бъде рестартиран и да бъде открит нов интегриран метод за ръководство на водите, и освен за река Арда, а за всички води в региона. И това е, което в действителност не виждаме. Станахме очевидци на някои грозни политически диалози за прекалено или нерегламентирано ведовземане. И това е нарушаване на европейското законодателство, което изисква от нас, като хора, като страни, да го създадем по верния метод и да защитим всички ползи, “ сподели Георги Стефанов и добави, че двете основни наложителни неща тук са задоволително запас за всички стопански потребности за двете страни и задоволително положително ръководство, с цел да подсигуряваме целостта и свързаността на речните екосистеми.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР