Отбелязваме Илинден по стар стил, пазете се от морето!
Днес означаваме Илинден, само че по остарял жанр. Почитаме един от най-големите пророци – Илия.
Може би всички са чували едно от най-разпространените вярвания за целия ден, че морето взима жертви, по тази причина би трябвало да сме доста деликатни, в случай че сме там и влизаме във водата.

Традицията повелява да не се работи, тъй като по този начин ще разсърдим пророка и той ще донесе стихии, гръмотевици и градушки.
Едни от по-малко известните обстоятелства са свързани не толкоз със самия ден, колкото с пророка. Колкото и да наподобява необичайно не знаем какво е същинското му име. Не знаем и нищо за произхода и родословието му.
Елияху на еврейски значи – “Яхве е мой Бог “. Има мнение, че пророкът приема това име по време на опълчването на жреците с идола Ваал.
Друг не толкоз прочут факт или факт, който сме склонни да забравим е, че той е взет жив на небето. Според Библията се появява огнена каляска, която го отнася.
Чуйте коментара в звуковия файл.
Снимки: БГНЕС, Уикипедия
Източник: bnr.bg
КОМЕНТАРИ




