Днес бях решил да си дам почивка и да не

...
Днес бях решил да си дам почивка и да не
Коментари Харесай

Иво Инджов: И четвъртата вълна посрещаме с популизъм, за да не дразним електората

Днес бях решил да си дам отмора и да не разясня българската политика и някои други " хубави работи, но български ". Но не мога да го направя. Провокиран съм от данни, изнесени на страницата на е-vestnik, че България е на четвърто място в света по смъртност от Covid-19 (на база брой умряли, потвърдено инфектирани с вируса, на 1 млн. души; в случай че изчисленията са въз основа действително живеещите в страната, може да сме и отличник във съдбовната ранглиста...).

Това разяснява във " Facebook " политологът Иво Инджов.

За страдание още веднъж ще би трябвало да си напомним черните статистики, даже доста по-скоро, в сравнение с се очакваше. Четвъртата вълна чука на вратата, а безумно мекият метод на служебното държавно управление - вели апели за имунизация, явно неработещи районни проекти и така нататък, не правят работа. За безхаберието на огромна част от народонаселението във връзка с имунизирането, носенето на маски и спазването на обикновени противоепидемични правила няма смисъл да пиша все едно и също.

На фона на работещите ограничения в други европейски страни у нас и при новата власт продължава да царува популизъм в жанр да не " дразним електората ", както и добре познатата ни чиновническа неприспособимост да се работи за запазване на публичното здраве. За параленост: в Португалия и Испания да вземем за пример процентът инфектирани e по-висок, в сравнение с в България, тъй като там доста по-бързо се популяризира новият вид " Делта " - обикновено за доста по-отворени и глобализирани общества, само че смъртността отново остава по-ниска). Ето ви и един елементарен, само че индикативен образец.

Прибирам се през вчерашния ден от Португалия и претърпявам лек потрес на летище " Враждебна ". Защо ли? Защото пристигам от страна, в която с цел да се настаниш в хотел, би трябвало да покажеш или европейски цифров документ за приключена имунизация, или да си направиш бърз тест на място; всяка заран можеш да закусваш единствено откакто ти премерят температурата и си дезинфекцираш ръцете - в действителност, гел диспенсъри има на всеки етаж и на всеки ъгъл на хотела!. За какво по-точно иде тирада?

- Предварително знам, че като българин съм с преимущество (всъщност извънредно противоречиво от епидемиологична позиция!) пред чужденците, идващи от Португалия. Независимо дали са имунизирани или не, за тях се изисква съответният PCR или антигенин тест, в случай че не желаят да бъдат карантинирани за 10 дни. За нас, българите - единствено да покажем документ за имунизация или авансово изработен тест. Все едно българинът, обитавал в Португалия, не идва от същата епидемиологична среда, както и португалецът или немецът, приближаващ от тази страна...

- След паспортния надзор две лелки с бели престилки преглеждат повърхностно имунизационните сертификати; в моя случай виновната за това служителка даже не ми изиска персонална карта, с цел да свери данните. Можех да ѝ показва и документа на " Петър " и " Гошо " и умерено да мина. Този надзор няма нищо общо с контрола, през който прекосих преди месец на влизане в Испания. На летище " Адолфо Суарес " отново две служителки в бели престилки ревизираха документите на влизащите на територията на страната, само че - обстоятелствено, умело и по този начин, че да изпиташ почит към отговорностите им.

- В същото време в коридора вляво от мен, две батки с присъщ акцент подвигнаха скандал на друга служителка. Очевидно въпросът им беше подобен, че би трябвало наложително да се тестуват, в случай че не желаят да бъдат сложени под карантина. Жената се опитваше да им изясни, че са длъжни да го създадат, само че звучеше по този начин, като че ли се оправдава... Нямах време да проследя по какъв начин ще приключи този спор, само че съм сигурен, че във всяка естествена страна, в случай че въпросните батки се държаха по този начин, щяха да бъдат задържани на мига, тестувани и карантирани за тяхна сметка! Защо при служителките, порверяващи здравните документи на влизащите на българска територия, няма служител на реда?

Изводът?

Когато заплахата чука на вратата, когато си се провалил като страна с разпространяването на епидемията при предходните три талази, нямаш право да толелираш такава разпасаност - както на жителите, по този начин и на контролиращите. Трябва да има ред и дисциплинираност. Ако към тях се прибави и социална отговорност - още по-добре.

Силата на страната не е в своеволието, а в съзнателното използване на законните закони и наредби. Това не е силова страна, а държавност, без която в обществото всеки би трябвало да се оправя самичък за себе си. И, в случай че отново мина на политическа вълна - изчегъртването на " модела ГЕРБ " може да стане единствено, в случай че след неизбежните смени по върховете стартира сериозна промяна на държавната администрация, в надзорните органи, държавните компании и така нататък Повече от ясно е защо е нужна тя.
Съгласен ли сте с мен, министър Кацаров - Стойчо Кацаров?

* Заглавието е на ФАКТИ

Бел.ред.
И двете партии, и, нa думи се борят зa мaжoритaрния вoт и имaт цялостно болшинство с oбщo 128 дeпутaтa. Ще вкарат ли мажоритарни избори в два тура?
Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР