Днес беше гласуван бюджетът на столицата за 2022 година. Проектът

...
Днес беше гласуван бюджетът на столицата за 2022 година. Проектът
Коментари Харесай

С 33 гласа За приеха бюджета на София за 2022 г.

Днес беше гласуван бюджетът на столицата за 2022 година. Проектът планува разноски в размер на 2,100,525,462 лева

По време на съвещанието Стефан Марков, ръководител на комисията по бюджет и финанси на СОС, показа плана на Бюджет 2022.

В съпоставяне с първичния бюджет за 2021г. е заложен растеж от 11 % (или със 208 млн.лв.). При опазване на данъчната тежест на същото равнище от предходната година, това е най-благоприятен растеж на бюджетните разноски, който ще разреши общината да извършва нормалните си функционалности, както до момента, като усили още малко капиталовата си интензивност. Положителен миг е, че 85 млн. лева от увеличените разноски в действителност са за вложения. Ръстът на разноските се финансира главно от заеми, от държавната дотация и от локалните налози.

С малко над 100 млн.лв. е нарастването на делегираните от страната действия , които образуват 38% от всички действия и се финансират с държавна дотация. Планира се по-голям бюджет по отношение на предходната година, с цел да може да се покрият увеличените настоящи разноски и въпреки всичко да се обезпечи запас и за реализацията на стратегическите ни цели във допустимо най-голяма степен.

Собствените доходи не престават да образуват 40% от столичния бюджет . Данъчните доходи са в основата на растежа на личните доходи с 8% през 2022г. Относно политиката към локалните налози би трябвало да отбележим, че ставките на налозите се резервират, а предстоящите по-високи доходи ще дойдат най-вече от оживлението на имотния пазар. Приходите от налога върху покупко-продажбите с недвижими парцели са преизпълнени с 22% през предходната година, по тази причина за актуалната се плануват с 37% повече доходи от проекта за 2021г. Със 7% се усилват и предстоящите доходи от налога върху недвижимите парцели. При таксите се възнамерява растеж със 7% на приходите от такса боклук (въз основа на признатата от нас план-сметка през декември предходната година), до момента в който приходите от таксите върху детските градини и ясли понижават с 15 млн. лева, защото с промени в ЗМДТ те стават безвъзмездни от 1.04.2022. Нека да не забравяме, че приходите от такси са целеви и служат за финансиране на съответната активност, за която се заплащат.

Увеличава се дотацията от централния бюджет за делегирани държавни действия със 109 млн.лв. главно поради нарастването на заплатите на учителите през 2022г. Планира се по европейските стратегии да се привлекат съвсем 273 млн.лв. финансиране, което съставлява 13% от бюджета ни. Сумата е малко по-малко от заложената през предходната година.

Относно разходната част на бюджета в настоящите разноски е планувано нарастване в границите на 9,2% по отношение на първичния проект за 2021г. (или със 126,5 млн.лв.), като разноските за заплати са близо 542 млн.лв. и са увеличени с 9%. Този растеж се обуславя главно от нарастването на заплатите на педагогическия личен състав. Осигурени са още веднъж 164 млн.лв. за настоящи разноски за градския превоз на София, 136 млн.лв. за чистотата на столицата, 25 млн.лв. за улично осветяване и така нататък

Капиталовите разноски се усилват с 16% по отношение на проекта за 2021г. или с 82,6 млн. лева . Общата сума на капиталовия бюджет възлиза на 594 млн.лв. (28% от бюджета), от които едвам 15 млн.лв. са целева финансова дотация от държавния бюджет. Почти половината от амбициозната финансова стратегия са средства, които се чака да бъдат финансирани от европейските оперативни стратегии по извоювани от общината планове. Въпреки дългия лист от обекти в финансовата стратегия, остават значително такива (предимно в просветителната инфраструктура – ДГ, ясли и училища), които имат планова подготвеност, само че няма финансова опция за реализацията им през актуалната година. Увеличават се с съвсем 100 млн.лв. капиталовите заеми, които ще финансират построяването на Третия лъч на метрото и на градските кръгове.

Прегледът на капиталовата стратегия удостоверява, че се продължава политиката, която следва съществени предпочитани посоки, а точно:

1) създаване на стратегически транспортни инфраструктурни обекти – 211 млн. лева

2) ВиК мрежа – 90 млн.лв.

3) улична мрежа – 120 млн.лв.

4) увеличение на вложенията в детски градини, ясли и учебни заведения – 57 млн.лв.

5) запазване на околната среда, по-конкретно качеството на въздуха и ръководство на отпадъците – 51 млн.лв

В процеса на разискване на проектобюджета в Комисията по бюджет и финанси бяха направени оферти за повишение на приходната и на разходната част, огромна част от които бяха утвърдени от Комисията.

" Смятам, че оферти план на бюджет заслужава нашата поддръжка, тъй като е съгласуван с макроикономическата конюнктура и опциите за реализация на капиталовите планове. Без да усилва данъчната тежест за жителите, обезпечава осъществяването на главните общински действия и се стреми към ускорено възстановяване на градската среда. Трябва да признаем, че има и значително опасности пред осъществяването на бюджета за 2022г. - отрицателно развиване на пандемията, продължителна война в Украйна, висока инфлация и други, които може да наложат актуализация на бюджетната рамка в течение на годината ", сподели Стефан Марков – ръководител на комисията по бюджет и финанси на СОС.

Общинският консултант Борис Бонев, написа във Фейбук страницата си, за какво не е подкрепил бюджета:

" Не поддържах бюджета на София за 2022 година Няма по какъв начин да поддържа 2 милиарда лева от нашите пари да бъдат харчени на мрачно, напразно и безуспешно! За поредна година предложенията ни бяха пренебрегнати от ръководещите, за които единственото значимо е стотици милиони да изтичат в посока близки до тях компании и хора с прякори. Отново кварталите остават пренебрегнати и без никакви съществени вложения, а наподобяват като че ли са били бомбардирани - дупки по улиците, остарели детски площадки, изоставени междублокови пространства, мрачевина и липса на паркинги или детски градини. Ключовите пробиви и булеварди остават на хартия, а парите за отчуждаване на парцели в паркове и междублокови пространства са по-малко от един % от нужните. Градският превоз е във финансов колапс, само че вместо дейности, ръководещите от ГЕРБ отхвърлят да създадат и една промяна, а разчитат единствено на заеми. Това би трябвало да бъде последният бюджет на ГЕРБ и Фандъкова в София. Нашият град заслужава доста повече от това, което настоящето несъответстващо и неамбициозно ръководство му предлага. "
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР