Дейността на министъра на икономиката по упражняването на правата на

...
Дейността на министъра на икономиката по упражняването на правата на
Коментари Харесай

Сметната палата: Министърът на икономиката контролира ``Плод – Зеленчук``, но не и ``Кинтекс`` |

Дейността на министъра на стопанската система по упражняването на правата на страната в комерсиалните сдружения с държавно присъединяване в капитала не е задоволително ефикасна. Това е главният извод от осъществения от Сметната палата одит на активността на министъра на стопанската система по практикуване правата на страната в комерсиалните сдружения с държавно присъединяване в капитала за интервала от януари 2018 година до края на 2019 година, оповестиха от институцията. През това време министерството се оглавяваше от Емил Караниколов. 

Няма държавна стратегия 

Липсва ясна тактика, която да обосновава присъединяване на страната в стопанската активност посредством обществените предприятия с обрисувани задача, визия, съответни финансови и нефинансови цели, и установяване на ролята и отговорностите на държавните органи, в това число на министъра на стопанската система, за тяхното осъществяване. Поради това и планирането на активността на министъра на стопанската система по практикуване на правата на страната в тези сдружения не е задоволително дейно. Не е ясно по какъв метод те способстват за постигането на задачата и стратегическите цели на водената от Министерството на стопанската система социална политика за: повишението на конкурентоспособността на стопанската система, обезпечаване на стопански напредък и растеж на износа, основаване и развиване на индустриална и иновационна инфраструктура, понижаване на административната тежест за бизнеса, подкрепяне на дребните и междинни предприятия и други.

Министърът не управлява 56 на 100 от цената на комерсиалните сдружения

Не е регламентирано по какъв начин се взема решение за смяна на субекта, който да упражнява правата на благосъстоятелност в едно комерсиално сдружение. Няма критерии дали правата на благосъстоятелност да се упражняват директно от министъра или сдружението да стане дъщерно и тези права да се трансферират на съответното холдингово сдружение посредством увеличение на неговия капитал с непарична вноска. Това основава риск от използване на индивидуален и променчив метод без ясни претекстове за преструктуриране на комерсиално сдружение (промяната на принципала, който да упражнява правата на благосъстоятелност в тях). Към края на 2019 година 56 на 100 от цената на дълготрайните материални активи на комерсиалните сдружения от системата на стопанската система, са благосъстоятелност на дъщерни сдружения и министърът на стопанската система няма директни пълномощия за взимане на решения по отношение на тяхното предписание. Друг значим аспект, който има финансово изражение за бюджета - дъщерните сдружения не вършат отчисления от печалбата/не разпределят дял в интерес на страната (т.е. в държавния бюджет), а отчисленията от тяхната облага (в случай че има такива) се вършат в интерес на съответното холдингово сдружение, чиято благосъстоятелност са те.

Министърът управлява директно сдружения като „ Плод – Зеленчук ” ЕООД, гр. Габрово, само че не и обществени сдружения като „ Кинтекс “ ЕАД и „ Вазовски машиностроителни фабрики “ ЕАД, дават образец от палатата. „ Плод – Зеленчук “ ЕООД e със личен капитал на стойност 272 хиляди лева, активи в общ размер на 285 хиляди лева и доходи от оперативна активност от 146 хиляди лева

Министърът на стопанската система упражнява правата на благосъстоятелност на страната в следните настоящи Търговско дружество с 50 и над 50 на 100 държавно присъединяване:



По салдото на Министерството на стопанската система към 31.12.2019 година са заведени дялове, акции и съучастия в размер на 2, 26 милиарда лева Дружества с държавно присъединяване в капитала, в които МИ има дял са 97, от тях 54 са настоящи, 22 са в процедура по разпродажба, а 21 сдружения са в процедура по неплатежоспособност.

В рамките на одитирания интервал притежаваните от страната акции и дялове в сдруженията „ Еко Антрацит “ ЕАД, „ Екоинженеринг – РМ “ ЕООД, и „ Матхим “ ЕООД са импортирани под формата на непарични вноски в капитала на ДКК ЕАД.

В същото време търговски сдружения, които са със обилни (в пъти по-големи) обороти, ръководени активи и личен капитал, не са под директния надзор на министъра, тъй като са със статут на дъщерни сдружения. Такъв образец са дъщерните на ДКК ЕАД сдружения: „ Вазовски машиностроителни фабрики “ ЕАД със личен капитал от 290 млн. лева, ръководени активи за 474 млн. лева и доходи от оперативна активност над 254 млн. лева.; „ Кинтекс “ ЕАД със личен капитал от 81 млн. лева, активи за над 157 млн. лева и доходи от оперативна активност 120 млн. лева.; други сдружения от отбранителната промишленост като „ Нити “ ЕАД и „ Авионамс “ АД; „ Еко Антрацит “ ЕАД, „ Монтажи “ ЕАД.

Сметната палата е изследвала две извадки на комерсиалните сдружения, в които министърът на стопанската система упражнява правата на благосъстоятелност на страната: на настоящи търговски сдружения с 50 и над 50 на 100 държавно присъединяване в капитала („ Българска банка за развиване “ АД и „ София Тех Парк ” АД); две търговски сдружения с 50 и над 50 на 100 държавно присъединяване в капитала в процедура по разпродажба („ Месокомбинат Плевен “ АД /л./ и „ Божур “ ЕООД /л./)

ДКК ЕАД и дъщерните ѝ сдружения не са обект на този одит, заради това че тя е включена независимо за одит в Програмата за одитната активност на Сметната палата за 2021 година

Българската банка за развиване кредитира огромни предприятия с половината от кредитния си портфейл в прорез със своята задача

Българската банка за развиване (ББР) АД и дъщерните ѝ сдружения не са следени дейно и предстоящите изгоди за обществото от тях не са реализирани в задоволителна степен. Мисията на ББР е да спомага за развиването на българската стопанска система, като предизвиква износа и подкрепя реализацията на икономическата политика на страната във връзка с дребните и междинните предприятия. Законът за ББР обаче дава опция и за чисто комерсиално кредитиране от банката. Посоченото събитие и неналичието на знаци за премерване на осъществяването на нейните стратегически цели, и на явен фокус върху предпочитани браншове, производства и браншове на стопанската система, към които да насочва ресурсите си, поражда риск ББР АД да се отклони от своята съществена задача и да кредитира огромни предприятия.

Големите предприятия са обект на значително кредитиране, като финансови запаси за тях съставляват близо половината от кредитния портфейл на банката. При тези заеми водещ подотрасъл е производството на тютюневи произведения, с близо 50 процентен дял от предоставените заеми за 2018 и 2019 година Сред другите сдружения с кредитна експозиция, надхвърляща 10 на 100 от общата стойност на отпуснатите заеми, са: дружество за произвеждане на кокс и рафинирани нефтопродукти; комерсиална верига за техника; сдружение, работещо в областта на телекомуникациите и далекосъобщенията и други От заемите на огромни предприятия, малко над една трета са заемите, предоставени на едно дружество, работещо в бранша на тютюневата индустрия.

Кредитите, предоставени на дребни и междинни предприятия (МСП) предобладаващо са ориентирани към предприятия, занимаващи се с произвеждане и систематизиране на сила.

През одитирания интервал не е реализиран надзор на възнагражденията на управителните органи на ББР АД и дъщерните й сдружения.

Възнагражденията на членовете на Управителния съвет на ББР АД са към 2 пъти по-високи от тези на УС на Българската национална банка. Допълнително членовете на УС на ББР АД са взели участие и в управителните органи на дъщерните на банката сдружения, като за заеманите позиции в някои от тях са получавали заплащане, към 30 на 100 от възнагражденията им като членове на УС на банката. Така едно лице може да взе участие, както при вземането на решение за личното си назначение в управлението на дъщерното сдружение, по този начин и при установяване на възнаграждението, което да получава на съответния управителен пост.

Ликвидация на сдружения над 17 години

Установени са проблеми при ликвидацията на сдруженията – няма условия за критериите за установяване и продължение на периода за завършването на разпродажба. Ето за какво процедурата по разпродажба на „ Месокомбинат-Плевен “ АД (л.) е траяла прекомерно дълго - над 20 година, макар че още към 2007 година имуществото на сдружението е осребрено и са задоволени кредиторите му. По време на дългата процедура са изгубени към един милион лв., защото е осъществено противоправно действие откакто обилни обществени средства с години са оставени по банкова сметка на сдружение с прекратена активност. Държавните ползи не са предпазени в задоволителна степен.

Продължителността на ликвидационната процедура на „ Божур “ ЕООД (л.), Ямбол, е 21 години до края на 2019 година, а през 2020 година е назначен нов ликвидатор.

Изборът на членове на органите за ръководство и надзор и на ликвидаторите на търговски сдружения с държавно присъединяване и техните дъщерни сдружения се реализира без транспарантна конкурсна процедура, учредена на професионалните умения, пълномощия и опит на претендентите, и без вземане предвид с предмета на активност на съответното сдружение.

Сметната палата е дала 10 рекомендации на министъра на стопанската система, които би трябвало да бъдат изпълнени до 10 месеца.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР