Бургас. Община Бургас, съвместно с партньори от Ирландия, Белгия, Полша,

...
Бургас. Община Бургас, съвместно с партньори от Ирландия, Белгия, Полша,
Коментари Харесай

Бургас: 12 млн. лева европейско финансиране са отпуснати за природосъобразни решения в градските територии

Бургас. Община Бургас, взаимно с сътрудници от Ирландия, Белгия, Полша, Германия, Словения, Босна и Херцеговина, Гърция, Кипър, Испания, Италия, Грузия, Армения и Обединеното кралство, извършва план „ Природосъобразни решения за зелени градове – CONNECTING Nature “, който се финансира по стратегия Хоризонт 2020. Това оповестяват от Община Бургас.
37 организации от 19 страни се събраха в Дъблин за старта на план Connecting Nature, финансиран от Европейски Съюз, с водещ сътрудник лицей „ Тринити “, гр. Дъблин. Целта на плана е превръщането на Европа в световен водач в процеса на преосмисляне на моделите, по които природосъобразните решения могат да бъдат прилагани по- дейно в градовете. Значението и финансирането за тези решение непрестанно нараства като се обръща все по- огромно внимание на значимостта за „ връщане “ на природата назад в градските пространства.
Тези новаторски решения оказват помощ за възстановяване на градската среда, само че също по този начин имат и забележителен капацитет за основаване на спомагателна претовареност в градовете и възстановяване здравето и комфорта на жителите.
Кметове, представители на локалните управляващи, научните среди и бизнеса от цяла Европа бяха осведомени с опциите за финансиране на природосъобразни инфраструктурни планове, предоставяни от Европейската капиталова банка. Пазарът е забележителен. Към момента, над 70% от популацията на Европа живее в градовете и се чака този % да нарасне до 80 % доникъде на 21 век. Това значи 36 млн. нови жители, които ще се нуждаят от дом, работа и грижи до 2050 год. Природосъобразните решения могат да се употребяват за справяне с доста от провокациите в градовете, като да вземем за пример непрекъснатото утежняване на здравето на хората, заличаване на естествения капацитет и „ услугите “, които дава (чисти въздух, вода и почва), изменение на климата и застрашаващо нарастване на риска от естествени бедствия.
Чрез план Connecting Nature, сътрудниците от 13 града ще разработят новаторски природосъобразни решения за дребни, междинни и огромни градове, които по-късно да се разпространят и измежду други европейски градове. Например гр. Генк, Белгия (население 65 000 души) търси способи за превръщането на града от център на минната индустрия в център на устойчивата сила. В Познан, Полша (население 500 000 души), управляващите подтикват интереса на локалното население като им дават опция да оферират и по-късно да гласоподават за разнообразни природосъобразни решение, които да се приложат в кварталите или целия град. Бюджетът на тази самодейност през 2016 год. е бил 3, 3 млн. евро. А в Глазгоу, Шотландия (население 600 000 души), локалният съвет цели всеки жител да има достъп до зелени или водни пространства на най-вече 400 м от мястото, където живее. Към момента 60% от популацията на Глазгоу живее на 50 м от изоставени и занемарени градски площи.
Проект Connecting Nature е новаторски план, финансиран от Хоризонт 2020 Програма за научни проучвания и нововъведения на Европейския съюз. Пет годишният план започва на 1 юни, 2017 год.
Община Бургас е сътрудник по плана и взе участие в консорциума като „ град-последовател “ (английски превод „ fast-follower city “), чиято роля е да изследва положителните практики и приложи научените уроци, познания и опит на градове като Генк, Глазгоу и Познан в създаването на новаторски „ зелени “ решения в градска среда, съотносими към потребностите на града. Финансирането, предоставено от Европейски Съюз на Община Бургас е 109 999,75 евро.
Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР