Брюксел. По предварителни данни на Евростат инфлацията в еврозоната е

...
Брюксел. По предварителни данни на Евростат инфлацията в еврозоната е
Коментари Харесай

„Коммерсанть“: Инфлацията в еврозоната достигна рекордните 4,9%

Брюксел. По предварителни данни на Евростат инфлацията в еврозоната е достигнала 4,9% на годишна база през ноември. Това е рекордно равнище от въвеждането на единната европейска валута. През октомври инфлацията в еврозоната беше 4,1%, написа съветското издание „ Коммерсанть “ .

Инфлацията продължава да пораства значително с помощта на цените на силата: през ноември те са нарастнали с 27,4% по отношение на ноември предходната година, а през октомври - с 23,7%. Повишени са и цените на услугите - 2.7% през ноември и 2.1% през октомври, както и на промишлените артикули - с 2.4% през ноември и 2% през октомври.

Растежът на инфлацията през ноември надвиши прогнозите на анализаторите, интервюирани от Reuters: те чакаха ритъм от 4,5%. Сега анализаторите считат, че продължаващата инфлация в еврозоната може да принуди ЕЦБ да затегне паричната политика. Сред страните от еврозоната най-вече през ноември са се повишили цените в Литва - с 9,3%, минимум - в Малта, с 2,3%. Що се отнася до най-големите страни от еврозоната, в Германия инфлацията през ноември е 6%, във Франция - 3,4%, в Испания - 5,6%, в Италия - 4%.

Превод и редакция: Иван Христов
Източник: focus-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР