Британското правителство планира да промени цената на обучение в университетите

...
Британското правителство планира да промени цената на обучение в университетите
Коментари Харесай

Университетите на Острова поскъпват след Брекзит

Британското държавно управление възнамерява да промени цената на образование в университетите на Острова за жители на Европейски Съюз след Брекзит, заяви в. „ Файненшъл таймс “, представен от БГНЕС.

Тереза Мей желае да увеличи цената на образованието за тях и да направи цените сходни на това, което заплащат студентите от трети страни. Критиците на тази самодейност настояват, че това ще подкопае конкурентоспособността на Обединеното кралство.

Вестникът написа, че министерството на финансите към този момент е изразило угриженост, вярвайки, че заради тази самодейност, притокът на надарени младежи в страната ще намалее. От „ Файнешъл таймс “ показват още, че съгласно вътрешните оценки на държавното управление тази стъпка може да понижи броя на студентите от страните от Европейски Съюз с две трети. Предложението да се спре преференциалното отнасяне на студенти от Европейски Съюз идва от министъра на образованието Деймиън Хиндс и окончателното решение по него към момента не е взето.

Вестникът припомня, че в този момент студенти от страните от Европейски Съюз учат в британските университети при същите условия като английските жители. Обучението е лимитирано до 9 250 паунда на година, студентите от Европейския съюз също имат право на студентски заеми за образование, обезпечени от държавното управление. Хиндс желае да стартират да се постановат по-високи такси на европейските студенти още през образователната 2021/2022 година, когато Англия би трябвало да напусне Европейски Съюз и да излезе от преходния интервал.

Един от причините на министъра е, че английското държавно управление не би трябвало да издава студентски заеми с невисок лихвен % на никой различен, с изключение на на жителите на тяхната страна, тъй като доста заеми, издавани от студенти от Европейски Съюз, в никакъв случай не се възвръщат и няма механизми за реализиране на това погасяване. Вестникът отбелязва, че през 2017 година 135 000 студенти от страните от Европейски Съюз без английско поданство са се обучавали в университетите във Англия. Само българите, които подават всяка година документи за висше на Острова са към 2000.

Междувременно стана ясно, че болшинството от жителите на Шотландия желаят излизане от Обединеното кралство при корав Брекзит.
Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР