Близо 200 000 български граждани са , уж от името

...
Близо 200 000 български граждани са , уж от името
Коментари Харесай

Близо 200 000 български граждани са получили фалшиви призовки


Близо 200 000 български жители са, сякаш от името на европейската полиция и родното Министерство на вътрешните работи. Как се пробват да излъгват хората? Иска ли се паричен превод, с цел да се избегне следствие за безусловно измислени закононарушения?

Човек получава серия от мейли, като се стартира с призовка за съд. В известието се оповестява, потребителят е следен и е установено, че той е употреба на деца. Той би трябвало да заплати избрана сума в границите на 72 часа, в случай че не желае да влезе в пандиза, защото против него е стартирано следствие.

Сумата, която дамата, подала сигнала до bTV, е 2700 евро. На пръв взор мейлът има всички атрибути на Министерство на вътрешните работи и на европейската полиция. Използват се и имена на известни служители на реда – в тази ситуация на шефа на Групово дело „ Национална полиция “. Вероятно у хората, които получават тези мейли.

Няколко секунди внимание са предотвратили Стефка Велчева да бъде излъгана. Тя е получила имейл от полицията, че се води следствие против нея и има 72 часа, с цел да не влезе в пандиза.

„ Първият е получен в 13 часа, а вторият в 10 часа на идващия ден. И след още няколко дни получавам дори и трети от същият имейл. Аз много на, дори може би чак на другия ден седнах по този начин хубаво да ги прочета. Почнах да звъня да запитвам дали в действителност е допустимо да получавам призовка по имейл “, споделя дамата.

След първия имейл, получава втори, който ѝ предлага. „ Тъй като те ме проверяват сега, т.е. в случай че желая да бъде спряно това следствие, мога да го спра като заплатя съответната сума “, продължава описа си Стефка Велчева.

Въпреки достоверната визия на имейлите, тя се усъмнява в призовката. „ Всичко е написано на български език, а точно единствено имената са написани на латинеца в самия прикован файл “, споделя тя.

Близо 200 хиляди души са получили подправения, разясняват от отдел „ Киберпрестъпност “ ГДБОП.

„ Тези имейли имат текст на български език, употребява се логото на полицията, българското знаме, употребяват се имената на известни български служители на реда, представители на правоохранителни органи. Преди към година започнаха сходни имейли и те да са изпратени от българската полиция. Някои от имейлите употребяват думата „ конвокация “, която не е българска дума, изяснява Владимир Димитров, шеф на отдел „ Киберпрестъпност “ към ГДБОП.

Българската полиция не изпраща призовки по имейл. Това се случва посредством еднообразен чиновник. А залавянето на причинителите е съвсем невероятно, поради положителното им прикриване в интернет пространството.

Имаме индикация, че причинителите са от северноафрикански страни “, изяснява Димитров.

Макар и да участва подписа на шефа на Министерство на вътрешните работи, имейлите сами се разкриват като подправени. А хакерите настояват, че потребителите, които, са следили материали с детска полова употреба и против тях се води следствие.

„ Това на процедура е текст на български език, който дори е преведен с автоматизирани средства на превод. Някои от думите не са на български, словореда и правописа е погрешен. Основната концепция е да се стресират хората, да си помислят, че тази призовка се изпраща от българската полиция. Като доста постоянно приканват жертвата в северноафрикански страни като Мали, Кодивоар, Мавритания, само че освен там имаме случаи, при които се приканват български жертви да изпратят пари на банкови сметки в Португалия, Швейцария, Англия, Полша, Турция “, споделя още Димитров.

Предвиденото наказване за компютърна машинация е от един до шест години затвор. Но практиката на отдел „ Киберпрестъпност “ сочи, че измамниците се измъкват единствено с условни присъди, санкция или пробация.
„ За да вземем данни кой е разкрил тази банкова сметка, както и къде са отишли парите лишава няколко месеца със способите на интернационална правна помощ. А през това време при нас сигнали за над 13-14 типа киберпрестъпления “, твърди Димитров.

Измамната скица за изнудване е употребена освен на територията на България, атакувани са и други страни.

„ На 10 февруари сходно известие е употребявано против потребителите на френски електронни пощи, а на 23 февруари има сходно известие, което нападна малтийските консуматори. Потребителите употребяват Facebook и Инстаграм - те имат едно чувство за сигурност,, доста лъжливо. И когато някой успее да открадне паролите или ги е намерил, то тогава той получава достъп до същинското им наличие, до същинските им фотоси и по-късно могат да станат обект на изнудване. В тъмния интернет има търговия с имейли и има описи, които са разнообразни, изтекли от уеб сайтове за запознанства, от уеб сайтове за възрастни “, изяснява и Ясен Танев, специалист по киберсигурност.

А за предварителна защита от измами е добре да не споделяме персоналните си фотоси и документи в обществените профили са единствено част от препоръките на специалистите.

Може би едно от най-стряскащите детайли в тези лъжливи имейли е логото на Европол. От централата им в Хага обясниха за бтв, че те в никакъв случай не се свързват непосредствено с жителите.

„ Не изпращаме имейли, не изпращаме писма, не се обаждаме по телефона при всички положения няма да пратим санкция по пощата. с правоохранителните органи и заради тази причина чиновник на Европол в никакъв случай не би се свързал непосредствено с жител. Известно ни е, че за жалост от известно време има такива измами и нарушители, които се показват за чиновници на Европол “, безапелационна е Ина Михайлова от Европол.

Новата онлайн машинация от името на Министерство на вътрешните работи е в интензивно следствие от органите на реда, а на формалната им страница са оповестени препоръки по какъв начин жителите да се защищават и за напред.
Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР