Благоевград. При спазването на всички противоепидемични мерки в къща Роден

...
Благоевград. При спазването на всички противоепидемични мерки в къща Роден
Коментари Харесай

В Благоевград започнаха събитията, посветени на 170 години от рождението на Георги Измирлиев-Македончето

Благоевград. При спазването на всички противоепидемични ограничения в къща „ Роден дом на Георги Измирлиев-Македончето ” беше сложено началото на програмата, отдадена на 170 години от рождението на Георги Измирлиев-Македончето, съобщи кореспондент на Радио „ Фокус “ – Пирин. Този план е взаимна самодейност на Община Благоевград, РУО - Благоевград, Пето СУ „ Георги Измирлиев ” - Благоевград и РИМ - Благоевград, и ще бъде осъществен в границите на една седмица от 19 до 23 април 2021 година Всички проектирани занимания – възстановка; възпитаници в ролята на екскурзоводи; музеен урок; викторина; празненство и състезания ще се осъществят с присъединяване на възпитаници от Пето СУ „ Георги Измирлиев ”- Благоевград, и ще се проведат в къща „ Роден дом на Георги Измирлиев-Македончето ”, която се стопанисва от РИМ - Благоевград.

В качеството си на хазаин и съорганизатор на събитията, музеят афишира дните 19-23 април за безвъзмездни, за посещаване на къща „ Роден дом на Георги Измирлиев-Македончето “, на всички искащи да се срещнат с живота и активността на Горноджумайския деятел. Всички участници ще получат грамоти и награди, обезпечени от: Община Благоевград; РИМ - Благоевград; Клуб „ Традиция “, който ще взе участие в тържеството на 21 април 2021 г.; Издателство „ Просвета “ и МНИ, филиал – Благоевград.

Възстановката, която се организира през днешния ден, беше готова и показана от възпитаници, от 3 „ а ” и 3 „ б ” с класни учители госпожа Р. Чимева и госпожа А. Стоицова. Тя пресъздаде раждането и първите стъпки в живота на Георги Измирлиев, в родния град Горна Джумая. Атрактивни и прецизни младите „ артисти ” върнаха присъстващите в годините на Българското възобновление, потопиха феновете в уютната конюнктура на една джумайска фамилия, която роди и отгледа най-ярката персона на нашия град.

С фактологична акуратност и емоционалност, „ екскурзоводите ” от 4 „ а “ и 4 „ б “ кл. с класни учители госпожа К. Чимева и госпожа Тодорова, описаха увлекателно и завладяващо за построяването на остарялата къща, за обособените пространства, които са обитавали в далечното минало семейство Измирлиеви. Насочиха вниманието на посетителите върху чудесния дърворезбен таван, който се намира в стаята за посетители. Акцентираха и върху останалите непокътнати движимости от достоверната къща – сребърни чашки, рецептурник, албум за фотоси, също ловна пушка, кама с кания, патрондаш и принадлежности за бръснене принадлежали на бащата на героя – търговецът Димитър Измирлиев.

Емоционално и вълнуващо мина първият ден от проектираните седмични занимания. Дъждът и хладното време не попречиха на положителното въодушевление и позитивни настройки на участниците и присъстващите в къща „ Роден дом на Георги Измирлиев-Македончето ”.

Събитието беше почетено от: госпожа Атанаска Ковачева – основен специалист към направление „ Култура “ в Община Благоевград; госпожа Галина Богданска – експерт „ Комуникации и реклама “ към направление „ Култура “ в Община Благоевград; госпожа Силвия Иванова – шеф на Център за личностно и креативно развиване на децата на Благоевград; господин Еленко Велков - зам.-директор на ЦЛТРДБ; публицисти и жители на Благоевград.

Ливия НИНОВА
Източник: focus-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР