Благодарение на Ковид пандемията фармацевтичните концерни натрупаха такива печалби, че

...
Благодарение на Ковид пандемията фармацевтичните концерни натрупаха такива печалби, че
Коментари Харесай

Колко забогатяха фармацевтичните концерни в пандемията

Благодарение на Ковид пандемията фармацевтичните концерни натрупаха такива облаги, че безусловно плуват в пари - правилно ли е това изказване?

ревизира обстоятелствата.

Твърдение: Фармацевтичната промишленост натрупа рекодни облаги

Под хаштага #pfizergate в обществените мрежи се популяризира изказванието, че пандемията от Ковид-19 се е трансформирала в златна мина за фармацевтичната промишленост. За "неприлични облаги на производителите на ваксини " приказва и шефът на Световния съюз на лекарите Франк-Улрих Монтгомъри. Вярно ли е?

Проверка на обстоятелствата: Твърдението е неопределено

Вярно е, че оборотите на BioNTech и Pfizer мощно се усилиха. Този на биотехнологичната компания от Майнц е повишен от половин милиард евро през 2020 година на повече от 17 милиарда през 2021. А акциите на BioNTech скочиха от 11 евро през октомври 2019 на 153 евро при започване на февруари тази година.

Що се отнася до Pfizer - за една година американският тръст е подобрил оборота си с цели 95 %. От осъществения през 2021 оборот в размер на 81 милиарда щатски $ към 36 милиарда се дължат точно на имунизацията против Ковид-19, създадена взаимно с BioNTech.

В сянката на BioNTech и Pfizer добра облага е направил и швейцарският производител на PCR и бързи антигенни проби Roche. Оборотът на фармацевтичната компания е повишен през 2021 с 9 % до 59 милиарда евро. 28 % от този оборот се дължат на активността на компанията, обвързвана с диагностика, към която спадат и тестванията за Ковид.

Вярно е обаче също по този начин, че фармацевтичната промишленост е в непрестанен напредък от 20 години насам. По данни на Statista международният пласмент на лекарства се е нараснал през интервала 2001-2020 година от 390 милиарда на 1,27 трилиона щатски $.

Затова консултантската компания Ernst & Young преглежда растящите обороти на обособени фармацевтични компании като краткотрайно събитие. „ През 2021 оборотът от петте най-масови ваксини е възлизал на 57 милиарда $, а през 2026 година се чака той да спадне до 15 милиарда $ ", споделя за Дъждовни води анализаторът Александър Нюкън.

За съпоставяне: оборотът от петте най-важни медикаменти против рак е достигнал 40 милиарда $ през 2021 година, а прогнозата за 2026 е оборот в размер на 68 милиарда $.

Твърдение: Производителите печелят доста от държавните поръчки на ваксини

Медикаменти, ваксини, бързи проби - фармацевтичните компании са затрупани от поръчки. А критиците упрекват държавните управления на индустриалните страни, че по този метод оказват помощ на производителите да забогатяват с публични средства.

Арън Сири от нюйоркската адвокатска адвокатска фирма Siri & Glimstad дефинира този бизнес модел като "лудост ". "Американското държавно управление дава на Pfizer и Moderna милиарди, обезпечава им имунитет при увреждания или в случай че препаратите на работят, като в същото време ги популяризира гратис ", написа той в Туитър.

Проверка на обстоятелствата: Твърдението е правилно

Факт е, че пандемията коства доста пари на данъкоплатците. Фармацевтичните компании не престават да получават големи поръчки - и най-много производителите на ваксини. Само Германия е поръчала до 16 декември 2021 година 554 милиона дози ваксина за 4 милиарда евро. А за Ковид проби са изхарчени 7,58 милиарда евро.

Освен това Германия се е присъединила в създаването на ваксини против Ковид-19 с 1,5 милиарда $, които са били предопределени главно за частни компании. Данните са от изследване на Центъра за световно здраве към Висшия институт за интернационалните проучвания в Женева.

За съпоставяне да сравним милиардите публични средства за набирането на ваксини, диагностика и изследователска активност със 170-те милиарда евро за помощи по време на пандемията. Именно толкоз е похарчило немското държавно управление за подкрепяне на наранени от пандемията компании и трудещи се. Болниците пък са били подкрепени със 17 милиарда евро - да вземем за пример като отплата за неосъществени доходи от банкет на пациенти или пък за обезпечаването на повече кревати за интензивно лекуване.

Твърдение: Фармацевтичните компании ревностно пазят патентите си

Хаштагът #VaccineApartheid обръща внимание на казуса с неравния достъп до ваксини против Ковид-19. Британската неправителствена организация "Global Justice Now " е пресметнала, че единствено от имунизацията на BioNTech/Pfizer е осъществен оборот, преизпълнен 7 пъти сумата, която всички държавни управления на страните с ниски приходи са дали за опазване на здравето. На този декор СЗО и доста филантропични организации упорстват за освобождение на патентите за Ковид имунизациите.

Проверка на обстоятелствата: Твърдението е неопределено

Една част от фармацевтичните компании са изпълнили това искане. Pfizer и BioNTech не са измежду тях, само че те подаряват ваксини.

Шведско-британската компания AstraZeneca продава своята ваксина на цена, отговаряща на себестойността на препарата. Освен това компанията е договорила с редица разрастващи се страни непринудено лицензиране и безвъзмезден трансфер на технологията.

Американският тръст Moderna не е освободил патента на своята ваксина против Ковид-19, само че се отхвърля да събира такси, до момента в който продължава пандемията.
Източник: dunavmost.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР