Бизнесът настоява властта да изготви прогноза с колко ще се

...
Бизнесът настоява властта да изготви прогноза с колко ще се
Коментари Харесай

Бизнесът иска разчети за скока на цените при въвеждане на еврото

Бизнесът упорства властта да изготви прогноза с какъв брой ще се покачат цените при влизането на страната ни в еврозоната и приемането на еврото. Това стана ясно от мнението на Българската стопанска камара (БСК) по обновената средносрочна бюджетна прогноза и план на Закон за държавния бюджет за 2020 година Заявените планове за обезпечаване на външнополитическа поддръжка за присъединение към ERM II (т.нар. чакалня на еврозоната) и еврозоната следва да бъдат подкрепени с прогноза за таваните на растеж на цените и на дълготрайните лихвени проценти, съпоставени с прогнозните целеви стойности по съответните Маастрихтски критерии за интервала 2020-2022 година, пишат от камарата. Постигането на сходство с посочените критерии след вероятно скорошно присъединение към ERM II и навреме присъединение към еврозоната е директно обвързано на първо място със следването на рационална фискална, доходна и ценова политика, съществуване на съответни фискални буфери и дейно противопоставяне на възможни външни и вътрешни шокове, означават от БСК в позицията си.

Европейският орган за обезпечаване и професионално пенсионно обезпечаване (EIOPA) е дал позитивна оценка за приемането на България в банковия съюз и във валутния механизъм ERM II. Това оповестява " Капитал ", като се базира на писмо, с което разполага, до Европейската комисия. В него се дава позитивна оценка за осъществяването на уговорките на България във връзка с небанковия финансов бранш, като въпреки всичко се акцентира, че остават " терзания за степента на резистентност на българския осигурителен бранш ".

Изданието показва, че в този момент остава кандидатурата на България да получи утвърждение от Европейската централна банка, която би трябвало да оцени осъществяването на последващите ограничения след нейната цялостна оценка на банковия бранш. Тя бе извършена през първата половина на годината и тогава бе открит финансов дефицит в две банки. В оценката на EIOPA въпреки всичко се показва, че има опасности в небанковия бранш, като за подобен са посочени адекватността на техническите запаси при наложителната застраховка " Гражданска отговорност ", оценяването на активите, които не се търгуват на тържища, успеваемостта на системите на ръководство и оценката на риска на вложенията. По тези линии от EIOPA чакат да се обезпечат подобаващи решения и българската Комисия за финансов контрол (КФН) е поела задължения да приложи спомагателни ограничения, които да бъдат проследени от Брюксел.
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР