БГНЕС Безвъзмездно раздаване на пари на нуждаещите се не е възможно,

...
БГНЕС
Безвъзмездно раздаване на пари на нуждаещите се не е възможно,
Коментари Харесай

Костов: Корупцията в България може да стане още по-масивна

 БГНЕС " Безвъзмездно разпределяне на пари на нуждаещите се не е допустимо, тъй като са лимитирани ресурсите, с които разполагат ръководещите, другояче ще излезем с голям недостиг ". Това сподели пред БНР Иван Костов - министър председател на България от 1997 до 2001 година и добави:

" Европейски Съюз споделя, че ще спадне Брутният вътрешен продукт със 7,2%, това са 8,5 милиарда лева Правителството няма от кое място да извади тези 8,5 милиарда лева, с цел да компенсира всички спаднали приходи и спадналото потребителско търсене. Това са популистки апели. Дори да извади парите отнякъде, те не могат да бъдат усвоени, ще тръгнат по други канали, а не по тези, които са естествените. Като тръгнат по нови канали, корупцията ще бъде още по-масивна ". 

Костов акцентира, че ограниченията за икономическото превъзмогване на вредите от рецесията освен в България, само че и в доста други страни са взети под натиска на обществото:

" Беше добре, че бяха готови необятна палитра от ограничения, включващи кредитни ваканции, отсрочване на обслужване, безлихвени заеми и грантове, вдишване на част от възнагражденията на работещите. Ясно е, че държавното управление би трябвало да изпреварва събитията и то се пробва да го прави. Целият свят е неопитен за рецесията и това се вижда отвред ".

Според някогашният премиер мярката за понижаване на Данък добавена стойност за ресторантьорския бранш е обидна и доста несъответстваща:

" Тя унищожава доста салда в данъчната система и подсказва, че този бизнес е в сивия бранш. тъй като, в случай че той беше на ярко, щеше да е заинтригуван да възвръща данъчен заем - купуваш и плащаш с 20% Данък добавена стойност, а по-късно продаваш с 9% Данък добавена стойност, това поражда подозрение, че секторът е доста надалеч от редовност ".

Костов запита за какво навръх този " неточен и сив бранш " се дават тези облекчения и допусна, че е резултат на напън, на който държавното управление не е трябвало да се подава.

По думите на Иван Костов в България би трябвало да бъде върнат данъчният модел с прогресивни ставки и за приходите, и за налога върху облагата. Той беше безапелационен, че е несвоевременно да се трансформира данъчната система в средата на годината, тъй като няма да може да се регистрира по какъв начин се е отразила рецесията върху бюджетните доходи, което пречи на планирането и на икономическите тактики за напред.

Идеята да бъде основана държавно дружество " Държавна петролна компания “, което да има лични бензиностанции  и складови бази в цялата страна, Иван Костов дефинира като извънредно недомислена и изрече съмнение, че това се прави за отплата на един неработещ орган, какъвто е Комисията за защита на конкуренцията:

" Като върнем страната в бранша, какво ще се случи? Не знам по какъв начин ще огледа на такова нещо Европейска комисия ", запита още той и уточни, че държавата би трябвало да отдели производителят на течни горива от държателя на складовете, а държателят на складовете да го отдели от притежателите на бензиностанциите, с цел да няма отвесна монополизация на бранша.  " Тогава ще има естествена конкуренция. Защо не се направи това? ".

В предаването " Неделя 150 "  Иван Костов уточни, че България се оправя относително добре в рецесията, провокирана от пандемията от Covid-19 и определи два индикатора, които дават картината:

" Единият е броят на дейните случаи. Когато броят на дейните случаи стартира да спада и това стане трайна наклонност, това е миг, че сме се справили. Този брой още в България не спада, съгласно известията на оперативния щаб. Вторият индикатор е броят на клиничните случаи - тъкмо този брой следи министър председателят, доколкото знам, дружно с тези, които са на интензивно лекуване. Там не може да се открои наклонност към понижаване. От тази позиция е мъчно да се каже дали сме се справили ".

Костов коментира казаното от проф. Тодор Кантарджиев от Националния действен щаб, че броят на случаите на новозаразени са се удвоили за един месец: " Не е два пъти, а 2,68 пъти ", поправя задочно думите на проф. Контарджиев Иван Костов и съобщи, че добре би било в щаба да бяха поканили и специалисти от Националния статистически институт.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР