Балкан Ботевград спечели втора поредна и общо седма шампионска титла

...

Балкан защитити титлата си и е шампион на България за седми път

Балкан Ботевград завоюва втора поредна и общо седма шампионска купа на България по баскетбол за мъже в историята си след тези през 1974, 1987, 1988, 1989, 2019 и 2022 година. Баскетболистите на Балкан надиграха Черноморец с 83:75 (23:22, 21:21, 15:18, 24:14) като посетители в Бургас в третата среща от финалния плейоф в Националната баскетболна лига (НБЛ) и с 3:0 победи победиха в серията. Тимът на Черноморец приключи със сребърните медали.

Съставът от Ботевград навакса закъснение от 12 точки в третата част, с цел да победи в края след по-силна последна четвърт. Гостите надвиха в битката под коша (46-33), а и бяха по-ефективни в стрелбата от игра (45%-41%).

В самото начало противниците дадоха поръчка за оспорван дуел. Черноморец дръпна с 16:12 по-късно повече от шест минути игра, само че Балкан изравни. Домакините отново взеха лек превес за 22:19, само че след наказателни удари на Христо Захариев и панер на Димитър Димитров ботевградчани вкараха четири безответни точки за 23:22 в тяхна изгода в края на първата част.

На два пъти Балкан се откъсна с по 5 точки в първите минути на втората четвърт откакто Мануел Суарес бе прецизен от наказателната линия за 31:26. Бургазлии последователно наваксаха, а Джордан Тъкър се разписа за преднина от 37:35 по-малко от пет минути преди почивката. Размяната на водачеството продължи до финала на първото полувреме при 44:43, закрепени с тройка на Николаос Дипларос за гостите.

Тъкър натрупа 16 точки за домакините за началните 20 минути, а за Балкан с 10 бе Денг Адел.

Черноморец стартира много по-активно третия интервал. Водени от Георги Боянов и Джордан Тъкър за малко повече от пет минути бургазлии направиха серия от 15:3, с което поведе с 58:47. Боянов осъществя тройка, с цел да усили отдалеченост до 12 точки – 61:49, само че скоро по-късно направи третото си персонално нарушаване. Последва мощна серия за гостите, с помощта на положителни изяви на Суарес, Димитър Димитров и Пол Джаксън и Балкан се приближи до 59:61 преди финалните 10 минути.

Подемът в играта на ботевградчани продължи и след тройка на Денг Адел те обърнаха до 64:63. Преднината на първенците доближи 8 точки при 71:63 пет минути преди края. Черноморец не се съобщи и с попадения на Боянов и Тъкър понижи до 71:73. Малко повече от две минути преди края Христо Захариев бе прецизен от далечна отдалеченост за 78:73, а след това добави нов панер за задатък от 7 точки за Балкан при 80:73 и прекърши очакванията на бургазлии за сполучлив заключителен взлом.

Христо Захариев и Денг Адел осъществиха по 18 точки за успеха на Балкан, като първият добави 5 битки и 2 асистенции, а вторият – 12 битки и 2 асистенции. Мануел Суарес способства с 13 точки и 11 битки, а Димитър Димитров се регистрира с 10 точки и 7 битки.

Джордан Тъкър се регистрира с 26 точки, 6 битки и 3 асистенции, а Георги Боянов се включи с 24 точки и 6 битки. Брайс Нзе означи 10 точки, 5 битки и 4 асистенции.

Българска телеграфна агенция / Автор: Кремена Младенова