Българското общество, хората мислеха, че антикорупционните закони най-после ще позволят

...
Българското общество, хората мислеха, че антикорупционните закони най-после ще позволят
Коментари Харесай

Здравка Калайджиева: Да се помисли за съдебен контрол при налагането на обезпечителни мерки

„ Българското общество, хората мислеха, че антикорупционните закони най-сетне ще разрешат отнемането на имуществото на нелегално забогателите нарушители и ще предотвратят използването на насъбраните от тях облаги. Те обаче не знаят, че законът беше променян доста пъти и сега изисква от съдиите да го ползват официално и автоматизирано , без опция да откриват дали фактически имуществото е резултат от някакво нелегално държание или не, и да преценят до каква степен желаното лишаване на имущество е съразмерно на това вероятно нелегално държание. “
Този коментар направи пред БНР Здравка Калайджиева, арбитър в Европейския съд по правата на индивида (2008 – 2015). Тя проучва идните промени, свързани с Комисията за противопоставяне на корупцията и лишаване на нелегално добито имущество в подтекста на сегашната правосъдна процедура.

Стига се до неуместни обстановки, в които се лишава съществено имущество поради открита шепа патрони у съседа на ловеца, посочи Калайджиева.

„ Стига се до запориране на имущество като пенсия , което несъмнено е законно. “

Законът афишира за нелегално имущество, за което не е открит легален източник, посочи още Здравка Калайджиева.

„ Не можем нереално да назоваваме имуществото нелегално , по тази причина тъй като не можем да го свържем със законни приходи. “

На национално равнище висят възбрани и запори , които блокират имущество на доста висока стойност, акцентира Калайджиева.

„ Това в немалка степен блокира публичния оборот, стопанския оборот и пречи на естественото действие както на сдруженията, по този начин и на персоналния живот на засегнатите хора. “

Категорично би трябвало да се намерения за правосъден надзор при налагането на обезпечителни ограничения , счита юристът.

„ Защото тяхната дълготрайност и размер са в положение да доведат засегнатите лица и сдружения до насилствени банкрути , както и да се трансфорат в институционално рейдърство – наложително прекачване на търговски сдружения под натиска на висящото произвеждане и блокираното имущество. “

Целия разбор на Здравка Калайджиева чуйте в звуковия файл. 
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР