Българският език да бъде изучаван като чужд от децата в

...
Българският език да бъде изучаван като чужд от децата в
Коментари Харесай

„Обезбългаряване“: Едно денонощие продължи животът на „бомбата“ за българския език като чужд

Българският език да бъде изучаван като непознат от децата в учебно заведение, за които той не е майчин. Тази „ бомба “ хвърли в публичното пространство ръководителят на Синдиката на българските учители Янка Такева, лекар на икономическите науки от Университета за информация, технологии и бизнес в Калифорния, дописен член на Българска академия на науките и ръководител на УС на Национален клуб „ Родолюбие “.

В изявление за Българското национално радио от 29 август тя съобщи, че концепцията е била препоръчана от съветници в Министерството на образованието и науката (МОН), където работна група разисква подобряването на интеграцията в междинното обучение. Тя твърди също, че сходно желание е записано в управническата стратегия на държавното управление във връзка със междинното обучение.

Според нея единствено тя и ръководителят на Центъра за междуетнически разговор „ Амалипе “ Деян Колев са били срещу концепцията, а останалите в работната група я подкрепили.

Деца на мигранти и от разнообразни етноси би трябвало да получават езикова поддръжка и да имат спомагателни часове за асимилиране на българския. В никакъв случай формалният ни български език не може да се учи като непознат в страната ни, безапелационна е Такева и дефинира сходен вид като „ рисков “.
„ Обезбългаряване “ от „ безродници “
Темата породи пристрастености и напрежение и влезе в политическия оборот.

„ Хора, събудете се. Сглобката, наречена държавно управление, ни обезбългарява брутално. В Министерството на образованието разискват българския език да се учи като непознат език, когато не ти е майчин “, Корнелия Нинова във Фейсбук профила си (правописът е непокътнат, бел. ред.). Тя се базира на Конституцията, където е записано, че българският език е формален и назова създателите на концепцията „ безродници “.

Реакция пристигна и от Вътрешна македонска революционна организация, които в началото приказват за концепцията в условно наклонение, само че по-късно е разясняват като действителна. „ Ако информацията е вярна, настояваме за незабавната оставка на министъра на образованието и науката и за неотложно уволняване на всички лица, чиновници на МОН, забъркани в изработването на тази скандална, предателска идея„, се показва в позиция на Вътрешна македонска революционна организация. По-надолу в нея четем, че сходно предложение е предложение като „ национално изменничество “, особено „ за октопода от антибългарски соросоидни НПО-та и фондации, впили се в структурата и бюджета на Министерството на образованието и науката„.

От партията подозират, че крайната цел на една такава концепция е да се учат всички останали предмети на майчин език (т.е., този на малцинствата, за които българският ще е непознат, бел. ред.).
Последва и реакция, както от МОН, по този начин и от Деян Колев.
От просветителното ведомство дефинираха сходни изказвания като „ нечиста сделка “, „ нездравословни и рискови “, като се базират на настоящ стандарт за образованието по български литературен език. От МОН прецизират, че работна група от 40 специалисти има за задача да предложи ограничения за по-добра езикова интеграция, поддръжка на образованието и инспекция на равнището на подготовка на учениците по български език.

„ Под никаква форма и на никое място в поставените задания не се планува смяна на разбирането за българския език или преподаването на българския литературен език като непознат език в образователния проект. Нещо повече, нито един участник в работните групи (каквато е Янка Такева, бел. ред.) по никакъв метод не е упълномощаван да показва позиция от името на институцията “, написа в на министерството и прецизират, че към този миг в работната група не са правени публични оферти.

От МОН са безапелационни, че разширение на дефинирането на българския език като непознат в просветителната система е немислимо. „ Под никаква форма и в никакъв миг разискване за преподаването на български език като непознат или преподаването му посредством различен език не е стояло на дневен ред„, написа още в позицията.
Деян Колев: „ Много звук за нищо “
„ В работната група никой от МОН не е поставял въпроса българският език да се учи като непознат език. Водещо мнение на всички, които се занимават с учебно обучение е, че е нужна спомагателна езикова поддръжка, спомагателни часове, занимания по ползи, тъй че децата от обичайните малцинства да научават добре български език, без в допълнение да ги отделяме, да ги сегрегираме “, разяснява на 31 август в изявление за Българското национално радио Деян Колев.

Той откроява три съществени целеви групи – децата от обичайните малцинства, децата на мигранти и жители на други страни, както и децата на български жители, които са живели в чужбина, след което фамилиите се завръщат тук.

„ Не бива да смесваме методите по отношение на трите разнообразни групи. Ако стандартът за българския литературен език разрешава по отношение на децата на мигранти да се употребяват способи за проучване на българския език като втори, като непознат, то спрямо обичайните малцинства това е недопустимо„, разяснява Деян Колев в предаването „ Преди всички “.

Според него би било сегрегация, в случай че в едно етнически смесено учебно заведение в часовете по български се отделят децата в часовете по български език. Той дефинира случилото се като „ комичен рев “, „ доста звук за нищо “ и „ корист с просветителната система “.
Какво споделят Конституцията и управническата стратегия?
Според на страната, проучването и използването на българския език е право и обвързване на българските жители (Чл. 36, алинея 1), а жителите, за които българският език не е майчин, имат право наред със наложителното проучване на българския език да учат и употребяват своя език (Чл. 36, алинея 2).

В, на никое място не се показва, че е планувано проучването на българския език като непознат. Там е посочено, че ще се подчертава върху действия за развиване на българистиката в предучилищното, учебното и висшето обучение отвън страната, както и че ще бъдат обезпечени целеви средства за просветителни посредници в учебните заведения и детските градини с централизация на деца и възпитаници от уязвими групи. Предвидена е и идея за езикова интеграция и регламентирането ѝ в просветителната система за задържане на учениците в учебно заведение, както и спомагателна езикова подготовка.

В програмата е посочено също, че ще бъдат отпускани в допълнение средства към бюджета на Министерството на външните работи (МвнР) по Програмата за поддръжка на организации на български общности в Република Албания, Република Сърбия, Република Косово, Украйна и Република Молдова и на жители на Република Северна Македония с българско съзнание. Там е планувано да бъде предоставено създаването на стандарти и учебници, образователни пособия и цифрови запаси за преподаване, учене и оценяване на български език като втори/чужд за деца и младежи – 2024/2025 образователна година.

За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР