България не е нужно да информира Европейската комисия за проекта

...
България не е нужно да информира Европейската комисия за проекта
Коментари Харесай

Министър Петкова: Проектът "Белене" е стар. Няма нужда да информираме ЕК

" България не е нужно да осведоми Европейската комисия за плана за АЕЦ " Белене ", тъй като процедурата е остарялата " - това разгласи в Сутрешния блок на Българска национална телевизия енергийният министър Теменужка Петкова.

Така тя отговори на изказванията на специалисти, както у нас, по този начин и в Брюксел, че страната ни не е уведомила за стартирането на процедурата по плана.

" Това, което се оформи като някакъв спор в публичното пространство, е обвързвано с това, че този план на процедура, той не е нов. Решението, с което е спрян градежът на АЕЦ " Белене ", е стопирано и статутът на плана е върнат подобен, какъвто е бил преди неговото прекъсване ", изясни Петкова.

И напомни, че планът АЕЦ " Белене " е обявен от тогавашния вложител НЕК още през февруари 2007-ма и е бил нотифициран и утвърден от Европейска комисия през декември 2007-ма.

" Договорът за " Евратом " планува, че когато всяка една страна членка ще построява избрана нуклеарна мощ, или ще прави промени, е длъжна да нотифицира Европейската комисия. Редът за това по какъв начин би трябвало да бъде осъществено това уведомяване и при какви условия, е регламентиран - не по-късно от три месеца преди да стартират първите контракти с снабдители.

Задължително е да се направи спомагателна нотификация за капиталовия план. В нашия съответен случай, към сегашния миг, не е налице обвързване на България да осведоми Брюксел, налице е обвързване в случай че процедурата завърши сполучливо и в случай че бъде определен различен вложител. Той в границите на този период, само че не по-късно от три месеца, би трябвало да осведоми Европейска комисия за измененията в капиталовия план, каквито неизбежно ще има ", обясни още министърът.

Петкова бе безапелационна, че изборът за стратегически вложител за градежа на втората ни нуклеарна централа, не е превдварително решен с подписания меморандум от трима от основните играчи в плана - " Росатом ", " Дженерал Електрик " и " Фраматом ".

" Изборът не е превдварително решен, има си съответните стадии, които ще бъдат извървени. Добре е да не се разяснява процедурата, както и меморандума, тъй като процедурата, би трябвало а е равна за всички ", посъветва тя.

Според нея пандемията е наложила известно закъснение и занемаряване от процедурата по плана, тъй като всяка една от фирмите, участващи в състезанието, би трябвало да изпрати у нас собствен представител, който да се запознае с плана.

" Това чисто физическо наличие към сегашния миг е невероятно, имайки поради рестриктивните мерки, свързани с пътуванията поради пандемията ", уточни министърът.

Тя бе безапелационна, че България няма да показва държавна гаранция за плана и няма да подписва и дълготрайни контракти за изкупуване не електрическа сила.

" Българската страна, още през цялото време ние сме декларирали, че при едно вероятно сполучливо привършване на тази процедура, ние ще участваме само единствено с апорт на активите, които притежаваме по отношение на този план. Тоест ние няма да влагаме повече финансов запас. Оборудването е наше, българско. 3 милиарда са вложени от българските данъкоплатци в този план. Разполагаме с лицензирана площадка и има съответната инфраструктура ", добави Теменужка Петкова.
Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР