Аржентинското правителство заяви в четвъртък, че иска от Великобритания подновяване

...
Аржентинското правителство заяви в четвъртък, че иска от Великобритания подновяване
Коментари Харесай

Защо Китай подкрепя Аржентина в спора с Великобритания за Фолклендските острови

Аржентинското държавно управление съобщи в четвъртък, че желае от Англия възобновяване на договарянията за суверенитета на Фолклендските /Малвинските/ острови. Външният министър Сантяго Каферо " формулира предложение за възобновяване на договарянията за суверенитета на Фолклендските острови " в диалог с английския си сътрудник Джеймс Клевърли по време на срещата на върха на Г-20 в Индия, се споделя в изказване на аржентинското министерство на външните работи, представено от Ройтерс. Освен това държавното управление в Буенос Айрес е поканило Англия на " среща за споразумяване " на дебата в Организация на обединените нации.

На идващия ден радио " Китай " съобщи, че " това е законно искане на Аржентина, която се пробва да си върне суверенитета над Малвинските острови и интернационалната общественост би трябвало да го поддържа ".

Преди една година президентът на Аржентина Алберто Фернандес бе на аудиенция в Пекин, където получи уверението на Си Цзинпин, че Китай поддържа Буенос Айрес в разногласието с Лондон.

История на спора

Архипелагът Фолкленд или Малвинас, както го назовават аржентинците, е публично окупиран от Обединеното кралство от 1833 година, макар че Аржентина претендира за суверенитет, завещан от испанската корона през 1767 година, написа основаното във Вашингтон сп. " Дипломат ". През 1965 година Организация на обединените нации признава териториалния спор и изготвя Резолюция 2065, с която предизвиква започването на незабавни договаряния. След няколко несполучливи полемики обаче напрежението ескалира и през 1982 година Аржентина нахлува на островите, което провокира боен отговор от страна на Англия. Последвалият въоръжен спор завършва 74 дни по-късно с минимум 900 жертви, към 75 % от които са аржентинци.

През 2013 година жителите на островите гласоподават с голямо болшинство за оставане на отвъдморска територия на Обединеното кралство.

Същевременно стратегическото значение на тази английска територия за Запада излиза наяве от засиленото военно наличие, което Лондон поддържа там.

Военното наличие на Съединени американски щати, Англия и НАТО в района

В последно време стана всекидневно да се приказва за разширението на НАТО " към Източна Европа ", само че след края на двуполюсния свят Съединени американски щати употребяват алианса, с цел да уголемяват въздействието си по цялото земно кълбо, в това число и в Латинска Америка и Карибския басейн, написа венецуелският посланик и някогашен шеф на отдел " Международни връзки " към президентството на Венецуела Серхио Родригес Гелфенщайн, в публикация, оповестена на уеб страницата на самостоятелния изчерпателен център " Юнайтед Уърлд ".

Към края на предходната година Съединени американски щати разполагат с 12 военни бази в Панама, 12 в Пуерто Рико, 9 в Колумбия, 8 в Перу, три в Хондурас и две в Парагвай. Подобни уреди има и в Аруба, Коста Рика, Салвадор и Куба (Гуантанамо) и други страни.

В аржентинските териториални води, както и на Фолклендските острови, НАТО разполага със система от бази, които " охраняват " целия Атлантически океан от север до антарктическата зона.

Според отчет на министерството на защитата на Съединени американски щати, представен от венецуелския уеб страница misionverdad.com, от май предходната година Обединеното кралство образува " стратегически триъгълник за надзор " на южния завършек на Южна Америка. На юг от Фолклендските острови има и нуклеарни подводници. Освен това " Франция и Съединени американски щати постоянно провеждат взаимни военни учения в района ", се показва още в отчета.

Фолклендските острови са една от най-изолираните отвъдморски територии на Обединеното кралство и дом на един от най-отдалечените военни гарнизони. Британската военна база там стартира да действа през 1985 година. Понастоящем в нея са основани сред 1300 и 1700 военни и цивилни чиновници, отбелязва английският в. " Индипендънт ".

В базата има летище и две писти за политане и кацане. Според Кралските военновъздушни сили там са основани четири изтребителя " Тайфун ", които правят " възпиращи патрули ", с цел да подсигуряват сигурността на Фолклендските острови, Южните Сандвичеви острови и Южна Джорджия.

На Фолклендските острови е непрекъснато основан и танкер за зареждане с гориво " въздух-въздух " " Вояджър ", който обслужва изтребителите " Тайфун ", както и транспортен аероплан A400M " Атлас ".

В базата на Фолклендските острови е непрекъснато ситуиран и транспортен съд на Кралските военноморски сили.

Защо Китай поддържа Аржентина в разногласието за архипелага?

На 6 февруари предходната година китайският президент Си Цзинпин и аржентинският му сътрудник Алберто Фернандес направиха взаимно изказване В Пекин, в което се показва, че Китай " удостоверява поддръжката си за настояването на Аржентина за цялостно практикуване на суверенитета над Малвинските острови ", употребявайки аржентинското название на територията. Двамата водачи се срещнаха по време на визитата на Фернандес в китайската столица във връзка Зимните олимпийски игри.

В същия ден Аржентина се причисли към китайската самодейност " Един пояс, веднъж ", отбелязва сп. " Дипломат ".

Освен това визитата на Фернандес в Пекин се състоя малко след постигането на кардинално съглашение с Международния валутен фонд (МВФ) по отношение на аржентинския дълг в размер на 44 милиарда щатски $. През последните години финансирането на инфраструктурни планове е лимитирано заради рецесията с държавния дълг на страната. Ето за какво съглашението за присъединението на Аржентина към " Един пояс, веднъж " се оказа опция за различно финансиране на латиноамериканската страна.

Аржентинският държавен глава тогава съобщи в " Туитър ", че присъединението към самодейността ще докара до китайски вложения в размер на 23 милиарда $. Повече от половината от това финансиране се планува за към този момент утвърдени планове, а останалата част ще бъде поискана от Аржентина в близко бъдеще, сподели още Фернандес.

В допълнение към споразуменията на държавно ниво някои китайски компании също обявиха, че ще създадат значими вложения. Китайската компания " Цзъцзин майнинг " (Zijin Mining) съобщи, че ще влага 380 милиона щатски $ в построяването на цех за литиев карбонат в аржентинската провинция Катамарка.

На 11 юли китайската компания " Ганфън литиъм " (Ganfeng Lithium) заяви, че ще закупи аржентинската компания " Литеа " (Lithea Inc.) за близо 962 милиона $, защото се стреми да си обезпечи достъп до повече запаси за произвеждане на основни метали за акумулатори, съобщи Ройтерс.

Литият е доста издирван минерал с изключителна значимост за производството на батериите, които са мотор на енергийния преход, отбелязва американското сп. " Форин полиси ". Около 60 % от международните ресурси на литий се намират в така наречен " литиев триъгълник " - район, който обгръща Чили, Аржентина и Боливия.

В края на януари немският канцлер Олаф Шолц посети Аржентина и Чили, с цел да подписа нови покупко-продажби за литий, откакто едвам преди няколко месеца Европейски Съюз обнови комерсиалните си връзки с Чили.

Всички тези конкуриращи се ползи слагат латиноамериканските водачи в комплицирана обстановка. Те могат да получат лесни пари, само че в същото време причинявайки си главоболия. Но всичко това е част от новата огромна игра, отбелязва сп. " Форин полиси ".
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР