Археолозите, проучващи Обект №41, който се намира в северозападната част

...
Археолозите, проучващи Обект №41, който се намира в северозападната част
Коментари Харесай

Археолози откриха ценна находка в Плиска

Археолозите, проучващи Обект №41, който се намира в северозападната част на Външния град на Плиска, откриха скъпа находка – оловен щемпел на княз Борис-Михаил.

Обект 41 се изследва от екип с началник доцент доктор Константин Константинов, учител в Шуменския университет “Епископ Константин Преславски ”. От 2018 година изследването е включено в програмата на Националния исторически музей и към екипа се причислява Ивайло Кънев, организатор в отдел “История на България през междинните епохи ” на музея.

Обектът съставлява огромен архитектурен комплекс от X-XI век, от вида на така наречен крайградски столични имения. С особеностите на своята архитектура и най-много с откритите в него многочислени и разнородни по предопределение археологически материали, той се явява един от най-големите индустриални структури в тази част на Плиска. Разположен върху невисока тераса сред две суходолия – Асардере и Дениздере, неговата планировка в доста връзки припомня за някои старобългарски монументи, построени на правилото на вписани един в различен правоъгълници с ориентировка изток-запад.

Откритието е направено при изследването на бранш, западно от входа на църквата върху ходово равнище, настлано със строителна керамика и плочести камъни. Намирането на печата е огромен късмет за археолозите, защото постройката е била напусната проведено и всички материали са били изнесени още през Средновековието. Твърде евентуално е това да е бил дома на благородник, обвързван с владетелското семейство и напускането да е станало при преместването на столицата от Плиска в Преслав.

Археологическите разкопки на обект 41 се финансират от Министерството на културата и Националния исторически музей.

Кодове, шифри и мистични езици- секрети, които са разгадани

Източник: mediata.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР