Археолозите, които изследват остров Кирик край Созопол, попаднаха на изключително

...
Археолозите, които изследват остров Кирик край Созопол, попаднаха на изключително
Коментари Харесай

Сензационна находка изскочи от разкопките край Созопол

Археолозите, които изследват остров Кирик край Созопол, попаднаха на извънредно скъпа находка - бронзова статуетка от 6 век преди Христа, която е донесена от създателите на Аполония. Тя е единственият сходен пример достигнал до наши дни.

Археолозите към този момент са стигнали до оня слой, който пази следите на първите аполонийци. Но хилядолетията живот тук са заличили много от тях. Затова всяка находка от преди 2600 години си е същинско събитие. А откритата солидната бронзова статуетка граничи със сензация.

„ Тя беше открита в края на тази ритуална яма, в която в този момент съм стъпила. И по-точно пред входа на тази пролука и в нея също имаше съдове. Т.е. първите генерации аполонийци са принасяли блага на своите богове на това място “, изясни пред Българска национална телевизия доцент доктор Кръстина Панайотова - началник на археологическите разкопки, НАИМ, Българска академия на науките.

Макар Аполония да е проучвана дълги години от десетки експедиции, до този миг бронзови предмети от това време не са намирани. Още повече - бронзът не се открива даже и в по-късните столетия, макар медните мини наоколо, експлоатирани от първите заселници.

„ Бронзът е метал, който е доста преизползван, както знаем и 13 метровата скулптура на Аполон, евентуално е била претопена за оръдия в идващите епохи “, уточни доцент Панайотова.

Овенът е жертвено животно и по тази причина е принасян като подарък за боговете. По всяка възможност статуетката е донесена тук от Милет.

„ Новодошли, към момента не построили огромните си храмове, в един от които се намираме като цяло те са изпълнявали своите ритуални дейности и несъмнено принасят блага на боговете да ги пазят в новото им занятие, в новия им живот на това място “, сподели доцент Панайотова.

Заедно с бронзовата глава, са открити и доста чаши и кани от фина керамика. Освен направата, изрисуваните диви кози върху тях издават доста тъкмо времето и мястото от където идват първите заселници.

„ Характерно за северна Йония, това е доста особено, да и е ето толкоз огромен съд. Имаме и тази типична локална керамика на ръка, която е присъща за тракийския жанр “, изясни гл. ас. доктор Маргарит Дамянов.

Макар привлечени от медните мини и естествените благосъстояния на региона, първите заселници в Аполония явно са работили и живели съгласно локалните траки.
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР