Археолози са открили група от изгубени градове в тропическите гори

...
Археолози са открили група от изгубени градове в тропическите гори
Коментари Харесай

Археолози са открили група от изгубени градове в тропическите гори на Амазонка

Археолози са разкрили група от изгубени градове в тропическите гори на Амазонка, които са били дом на минимум 10 000 фермери преди към 2000 години, оповестява.

Поредица от земни могили и заровени пътища в Еквадор бяха видяни за първи път преди повече от две десетилетия от археолога Стивън Ростейн. Но по това време „ не бях сигурен по какъв начин всичко това се съчетава “, сподели Ростейн, един от откривателите, който заяви за откритието в четвъртък в списание Science.

Скорошно картографиране с лазерна сензорна технология разкри, че тези места са част от гъста мрежа от селища и свързващи пътища, закътани в гористите подножия на Андите, траяла към 1000 години.

„ Това беше изгубена котловина от градове “, сподели Ростейн, който управлява следствията във френския Национален център за научни проучвания. „ Невероятно е. “

Селищата са били населявани от хората от племето Упано от към 500 година прочие н. е. до 300-600 година сл. н. е. - интервал, почти съвпадащ с Римската империя в Европа, откриха откривателите.

Жилищни и церемониални здания, издигнати върху повече от 6000 земни могили, бяха заобиколени от аграрни ниви с отводнителни канали. Най-големите пътища бяха необятни 33 фута и се простираха на шест до 12 благи.

Археологът мери скални рисунки в археологическия обект Ponta das Lajes, в селския регион на Манаус, Бразилия, събота, 28 октомври 2023 година Археологическият обект беше открит след суша в река Негро, разкривайки скални рисунки, които съгласно археолозите, датират сред 1000 и 2000 години.  (AP Photo/Edmar Barros)

Въпреки че е мъчно да се оцени популацията, мястото е било дом на минимум 10 000 поданици - и може би даже 15 000 или 30 000 в пика си, сподели археологът Антоан Дорисон, съавтор на проучването в същия френски институт. Това е сравнимо с изчисленото население на Лондон от римската ера, тогава най-големият град във Англия.

Хосе Ириарте, археолог от университета на Ексетър в югозападна Англия, сподели, че е била нужна комплицирана система от проведен труд за построяването на пътища и хиляди земни могили.

„ Инките и маите са строили с камък, само че хората в Амазония нормално не са разполагали с камък за градеж — строили са с тиня. Това към момента е голямо количество труд “, сподели Ириарте.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР