Археологическият сезон в Бургас стартира с интересна находка, която хвърля

...
Археологическият сезон в Бургас стартира с интересна находка, която хвърля
Коментари Харесай

Археолози откриха наблюдателна кула и древно светилище край Бургас

Археологическият сезон в Бургас започва с забавна находка, която хвърля светлина за античната история на района. От края на месец май до края на месец юни се организираха археологически изследвания на нос Чироза до бургаския квартал „ Крайморие “. Разкопките се финансираха от Община Бургас с теоретичен началник проф. доктор Иван Христов (Национален исторически музей) и заместник-ръководител доктор Милен Николов от РИМ Бургас.

Археолозите от двата музея са разкрили основите на стена, ограждаща повърхност от един декар на нос Чироза и основите на огромна солидна двуделна кула, ситуирана в най-високата и издадена в морето част на носа. Пред тези структури са проучени обособени сектори от необятен до 3 метра трап, непокътнат на дълбочина до 2 метра от настоящия терен. Ровът евентуално е изпълнявал отбранителни функционалности, само че не е изключено неговото прокопаване да е имало и ритуални функционалности. Открити са стотици керамични фрагменти от локална тракийска керамика и вносна такава, направена в по-голяма част в малоазийските ателиета към античен Пергам. Намерените монети, украшения, амфорни печати и характери мостри на керамичното произвеждане датират обекта от края на II- I в. прочие Хр. 
 Учителят Тео с лятна лагер-школа в Бургас Учителят Тео с лятна лагер-школа в Бургас
" Радвам се, че “златният ” преподавател по приложна математика и физика и огромен другар на нашия град Теодосий Теодосиев одобри пока...

Твърде забавно е разположението и солидните основи на постройката, разположена на края на нос Чироза. Фундаментът ѝ подсказва съществуването на етажност във височина посредством каменна зидария. Независимо от податките за жилищно потребление на първия етаж, не се изключва опцията тази постройка да е изпълнявала функционалността на кула. Подобна кула с солидни основи е проучена на Зайчи връх при Кабиле. Кули, сходни на тази от нос Чироза, са регистрирани на разнообразни места в средиземноморския свят. За някои от тях е изказана хипотезата, че те са били наблюдателници и места за предаване на сигнали в морето. 

В съответния случай обектът на Чироза би трябвало да се преглежда в подтекста на откритите структури под вода в югоизточната акватория на носа, където под вода са документирани елементи от разрушени здания, археологически материал с датировка от цялото първо хилядолетие преди Христа, както и амфори и строителна керамика от римската и късноантична ера. 

Проведените изследвания на нос Чироза запълват едно бяло леке от историята на крайбрежната селищна система на Западния понт сред полуостров Атия и региона на дн. гр. Бургас. Като план на действие, обектът намира паралели с укрепените обекти по западното българско Черноморие: м. Палюра до с. Емона, Кантона на северния бряг на Мандренското езеро; м. Фармакида при гр. Приморско; с. Бродилово, община Царево; с. Синеморец, община Царево; с. Равадиново, община Созопол и с. Извор, община Бургас. 

Проучванията на проф. Христов и неговите сътрудници от бургаския музей не престават и под вода в залива Ченгене скеле.
 Община Бургас провежда кръгла маса по плана за прекосяване към екологично отопление в семействата Община Бургас провежда кръгла маса по плана за прекосяване към екологично отопление в семействата
Община Бургас провежда кръгла маса по тематиката за прекосяване към екологично отопление в семействата, което се реализира по Интегри...
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР