Apple се готви да обжалва глобата от 500 млн. евро,

...
Apple се готви да обжалва глобата от 500 млн. евро,
Коментари Харесай

Apple ще обжалва глобата на ЕС от 500 млн. евро

Apple се готви да апелира санкцията от 500 млн. евро, наложена от Европейската комисия за нарушение на цифровите правила, като упреква изпълнителния орган на Европейски Съюз, че е пренебрегнал напъните на компанията да съблюдава закона и е решил да наложи глобата месеци по-рано.

Това е конфликт, който ще дефинира доколко Европейска комисия би трябвало да следи за съблюдаване на условията, преди да издаде санкции по Закона за цифровите пазари, който дефинира разпоредбите за огромните софтуерни компании, работещи на европейския пазар.

От Apple настояват, че през 2024 година са създали редица оферти до Брюксел, само че са срещнали безмълвие, съгласно преписка, забелязана от Politico.

В обществено изказване след решението от предишния месец, че Apple е нарушила закона поради разпоредбите си за метода, по който разработчиците могат да споделят с потребителите, компанията упрекна Европейска комисия, че трансформира условията си по закона.

„ Прекарахме стотици хиляди инженерни часове и направихме десетки промени, с цел да спазим този закон “, съобщи представителят на Apple Ема Уилсън. „ Въпреки безбройните срещи Комисията продължава да трансформира задачите си на всяка крачка. “

Според преписка, забелязана от Politico, предишното лято Apple е предложила да се откаже от разпоредбите си по какъв начин разработчиците на приложения могат да споделят с потребителите, само че Комисията е декларирала, че чака противоположна връзка от разработчиците.

В края на септември и след кръг от съвещания с критици на Apple като Spotify, Match Group и Epic Games, ръководителите на софтуерния колос започнаха да се тормозят, че неналичието на противоположна връзка от Комисията значи, че тя приготвя евентуална санкция и решение за неспазване на условията.

В писмо от октомври 2024 година, изпратено до високопоставени чиновници в Брюксел и забелязано от Politico, изпълнителен шеф на Apple се оплаква, че екипите на Европейска комисия, които работят по случая „ са дали ясно да се разбере “, че тогавашният комисар по технологиите Маргрете Вестагер има намерение да издаде решение с „ евентуално забележителна санкция “.

На въпрос по отношение на кореспонденцията от Apple Европейска комисия съобщи, че вратата ѝ постоянно ще бъде отворена, само че „ изключителна отговорност “ на цифровите пазачи е да оферират промени в продуктите, които са в сходство със закона.

„ Комисията даде доста ясно да се разбере, когато предложенията на Apple първоначално не отговаряха на условията за дейно съблюдаване на законодателството, и насърчи компанията да потърси противоположна връзка с пазара. Решението от предишния месец се отнася единствено до това, което Apple вкара, а не до предполагаем метод, който може да е обмисляла. “, съобщи представител на Европейска комисия.

Обжалването на Apple може да докара до правосъдна борба в Люксембург, в която да се обясни какви са отговорностите на Комисията да води разговор с фирмите, разяснява Кей Джебели, юридически консултант на Камарата на напредъка, която е отчасти финансирана от Apple.

Според него резултатът от следствието за неспазване на условията във връзка с Apple слага под въпрос позицията на Европейска комисия, че Законът за цифровите пазари е инструмент, учреден на разговора.

Решението на Apple да отсрочи използването на промени пристигна по същото време, когато Meta вкара продуктови промени през ноември 2024 година в границите на настрана следствие за противоречие.

Промените на Meta в началото получиха студен банкет от изпълнителния орган на Европейски Съюз, само че по-късно бяха посочени като една от аргументите притежателят на Фейсбук да получи понижена санкция, отбелязва Джебели.

Миналия месец, когато Комисията наложи на Apple санкция в размер на 500 млн. евро, тя санкции Meta с 200 млн. евро, като понижението се основаваше на решението ѝ да смята, че нарушаването завършва с предлагането от ноември, добавя Poltico.
Източник: profit.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР