Американският дълг е достигнал най-високото си ниво в сравнение с

...
Американският дълг е достигнал най-високото си ниво в сравнение с
Коментари Харесай

Американският дълг ще е по-голям от БВП през 2021 г.

Американският дълг е достигнал най-високото си равнище спрямо размера на стопанската система след Втората международна война и се чака да го надвиши идната година, вследствие на гигантския фискален отговор на пандемията от ковид, заяви в. „ Уолстрийт джърнъл”, представен от Българска национална телевизия.

Бюджетната работа на Конгреса съобщи, че се чака федералният дълг да доближи или да надвиши 100% от брутния вътрешен артикул на Съединени американски щати през финансовата година, която стартира на 1 октомври. Това би сложило Съединени американски щати в компанията на шепа страни с дългови натоварвания, които надвишават техните стопански системи, в това число Япония, Италия и Гърция.

Тази година съотношението се чака да бъде 98%, също най-високото от Втората международна война. Нарастването на заемите до момента не основава паника измежду вложителите и не попречва способността на Съединени американски щати да заемат повече. Инвеститорите погълнаха активите на Министерството на финансите на Съединени американски щати, привлечени от относителната им сигурност. Освен това се чака лихвените проценти да останат ниски, което допуска, че държавното управление към момента има задоволително място за заеми.

Съединени американски щати минаха границата от 100% в съотношението дълг към Брутният вътрешен продукт, измерена на тримесечие, през тримесечието от април до юни, когато държавните разноски набъбнаха поради битката с новия ковид и данъчните доходи спаднаха. Но това би било първият път от повече от 70 години това състояние да се задържи за цялата финансова година. Последният път, когато равнището на американския дълг надвиши икономическата продукция, беше през 1946 година, когато беше 106% след години на финансиране на военни интервенции за подкрепяне на края на Втората международна война.

Политиците съпоставиха битката против ковид с военни дейности и утвърдиха към 2,7 трлн. $ разноски от март за проби и проучвания на ваксини, помощи за лечебни заведения и икономическо облекчение за бизнеса, семействата и щатските и локалните управляващи. Федералните доходи спаднаха с 10% от април до юли спрямо година по-рано, защото опасенията от вируса и необятното прекъсване на бизнеса стопираха икономическата интензивност и компаниите редуцираха милиони служащи.

Комбинацията от тези фактори докара до повишение на федералния недостиг и провокира скок на държавния дълг като дял от икономическата продукция. До края на юни общият дълг е повишен до 20,5 трлн. $ от 17,7 трлн. $ в края на март, което е 16% нарастване единствено за три месеца, сочат данните на финансовото министерство. В същото време стопанската система се сви с 9,5% през второто тримесечие, довеждайки съотношението на дълга към Брутният вътрешен продукт до 105,5%, спрямо 82% през първото тримесечие.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР