Ако третият мост бъде пак при Русе - Гюргево, то

...
Ако третият мост бъде пак при Русе - Гюргево, то
Коментари Харесай

Войната в Украйна може да ускори строителството на мостове над река Дунав

Ако третият мост бъде отново при Русе - Гюргево, то би трябвало да има усъвършенстване и в довеждащата инфраструктура, счита специалист

Натовареното придвижване сред България и Румъния, усложнено поради войната в Украйна, слага още веднъж на дневен ред въпроса за изграждане на трети мост над рекаДунав, който да усъвършенства свързаността сред двете европейски страни.

Геополитическите анализатори вършат прилика със обстановката през 1999 година, когато спорът в Косово и разрушаването на сръбските мостове над рекаДунав към Централна Европа принуди Европейския съюз да потърси други възможности. Така беше ускорено построяването на втория мост сред България и Румъния при Видин - Калафат.

През 2022 година войната в Украйна блокира корабоплаването в Черно море и усили сухопътния трафик през Дунав. Според историка Пламен Димитров, специалист от Българското геополитическо сдружение, това дава късмет да се форсира построяването на мостове в долното течение на огромната европейска река, заяви.

„ Имаме същите геополитически спънки пред свободния търговски поток, които съществуваха и през 1999 година, когато беше войната сред НАТО и Югославия. Сега проблемите идват от североизток. Оказва се, че транспортът на артикули през Източното Черноморие в този момент не може да върви по това трасе, тъй като там се водят военни дейности. Има кулоар, отворен единствено за експорт на зърнени храни, само че и той е много спорен. Логично е търговията, която върви сред Турция и Източна Европа, сред Украйна и Турция да минава през долното течение на рекаДунав и надлежно през българо-румънската граница. Знам, че България и Румъния се пробват да покажат пред Еврокомисията, че има потребност от финансиране на един нов мост при Русе по програмата ”Свързана Европа ” на Европейски Съюз. Така че съществува някакъв геополитически подтик, който може да тласне този план напред – показва Пламен Димитров, само че предизвестява за риск, планът да не може да се изплати от чисто икономическа позиция. – Тогава точно се намесва Европейска комисия, която може да добави част от изчезналото финансиране за подобен един план. “

Последното постоянно българско държавно управление имаше амбициозна стратегия за строителството на цели пет моста на рекаДунав. „ Преди да станат пет обаче, мостовете е добре да станат три “ - предлага Пламен Димитров:

„ Немислимо е да се построява какъвто и да е мост, в случай че я няма довеждащата инфраструктура до него. Желателно е да бъде автомагистрала, която да може да докара трафика. И в този смисъл, в случай че третият мост ще бъде отново при Русе - Гюргево, то би трябвало да има усъвършенстване и в довеждащата инфраструктура. А сега даже до втория мост, който е Видин - Калафат, от българска страна няма автомагистрала. Затова мисля, че това е сложен план и би трябвало да се плануват средства, по едно и също време с моста да се проектират и довеждащите пътища. “

Доколко реалистични са съществувалите в предишното планове за изграждане на тунел под Дунава, вместо мост?

„ Аз не знам дали е амбициозно, само че допускам, че е по-скъпо, а когато има подобен избор се избира по-евтиният вид – разяснява специалистът. – Все отново не е елементарно да се построи тунел, по който да могат да минават и коли, и влакове. “

Коя е точката на свързване сред България и Румъния, където е най-належащо да се построи свързваща структура?

„ Ако би трябвало да отговорим на директно зародилите проблеми вследствие на Руско-украинската война, точката би трябвало да е някъде по-източно по българо-румънската граница. За да може да обслужи напредването сред Украйна и нейните съдружници в Източна Европа, също и Турция. Разбира се, би трябвало да се следи смяната в геополитическата конюнктура “ – изяснява Пламен Димитров.

По думите му, неналичието на изгледи за съглашение и помиряване сред Русия и Украйна приказва, че казусът с трафика в северната част на Черно море и заплахата да се плава там, ще бъде настоящ още дълго време. Затова специалистът предлага създаване на мост над рекаДунав при българския град Силистра. Но като по-вероятен той дефинира разновидността за втори мост при Русе, със съответното усъвършенстване на довеждащата инфраструктура, тъй като би могъл да обслужва както потока към Централна Европа, по този начин и към Украйна.
Източник: dunavmost.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР