„Червеят на Морис“: Как един студент срина целия интернет
Ако си мислите, че сте били доста луди в университета, сигурно не сте чували за основателят на „ Червеят на Морис “. Този вирус е пуснат на 2 ноември 1988 година от докторанта от университета Корнел Робърт Морис и разрушава Интернет.
Инцидентът не включва вървене по барчетата до сутринта, а единствено 3 файла, които обаче започват това, което Морис и неговият сътрудник назовават „ брилянтния план “: самовъзпроизвеждащ се „ червей “, който има способността да болести компютър и да го трансформира в база, от която да болести други компютри.
Червеят стартира да тероризира лабораторията за изкуствен интелект на Масачузетския софтуерен институт в Кеймбридж, Масачузетс, само че самият Морис се намира в Итака, Ню Йорк. Някъде към 20:00 ч. той влиза отдалечено в компютър VAX 11/750 и задейства трите файла, които вечно трансформират метода, по който виждаме Интернет.
Намеренията на Морис са били да ревизира до каква степен може да стигне група от саморазпространяващи се компютърни червеи в интернет – изяснява Скот Шапиро в книгата си „ Fancy Bear Goes Phishing: The Dark History of the Information Age, in Five Extraordinary Hacks “. Първите признаци, че брилянтният му опит може да се
е объркал обаче, се демонстрират, когато той се връща от вечеря и открива, че мрежата е нещо мудна.
В негово неявяване червеят „ Морис “ за броени минути се е популяризирал из Питсбърг и му лишава по-малко от 3 часа да се популяризира от мястото на пораждане в Итака назад в Корнел, където на Морисън му светва лампата, че червеят не просто почтено заразява компютрите, само че и ги срутва.
„ В 1:05 ч. сутринта червеят проникна в Националната лаборатория „ Лорънс Ливърмор “ – обект, отговарящ за сигурността на нуклеарния боеприпас на страната “, написа Шапиро. „ Скоро проникна и в Националната лаборатория Лос Аламос в Ню Мексико – домът на плана „ Манхатън “ и на първите атомни бомби в света. Блестящият червей на Робърт към този момент не наподобява толкоз ослепителен. “
Какъвто и теоретичен опит да е възнамерявал Морис, университетският му капацитет не е оценен от университета Корнел, който в отчет за червея декларира, че въпреки да няма директни доказателства за преднамереност, „ поради очевидните знания на Морис за системите и мрежите, той е знаел или е трябвало да знае, че такива последствия са сигурни, като се има поради дизайнът на червея. По тази причина е ясно, че Морис не е взел поради най-вероятните последствия от дейностите си. Най-малкото, този пропуск съставлява неразумно занемаряване на тези евентуални последствия. “
Но както споделя Шапиро пред медии, историята на хакерството постоянно е по-сложна и задълбочена от просто воденето на безсмислена война зад клавиатурата.
„ Въпреки че историята на хакерството звучи като история на технологиите, тя в действителност е история на индивида. Това може да звучи контраинтуитивно, като се има поради, че хакерството нормално се свързва с висококвалифицирани компютърни програмисти, които пишат код, с цел да получат неоторизиран достъп до данни в интернет “, споделя Шапиро. „ За да разберем в действителност главните аргументи за хакерството, би трябвало да разгледаме взаимоотношението сред това, което назовавам „ upcode “ и „ downcode “. “
„ Downcode “ е техническият компютърен код, който хакерите употребяват, с цел да получат достъп до непознати системи и данни. Това е кодът, който е безусловно пред лицата ни. Upcode, въпреки това, се отнася до обществените, политическите и институционалните сили, които оформят света към нас, в това число персоналните убеждения, обществените правила, правните закони, корпоративните политики, професионалната нравственос и изискванията за прилагане на уеб страници. Докато компютрите работят с downcode, хората работят с upcode. А upcode образува downcode. “
„ В последна сметка хакерите се възползват от човешките уязвимости, които пораждат проблемите, от които се възползва downcode. Ето за какво е неточност да се счита, че киберсигурността е единствено – или даже най-вече – инженерен проблем. По-полезно е да се мисли за хакерството като за човешки, upcode проблем. Като изследваме взаимоотношението сред upcode и downcode, можем да придобием по-дълбоко схващане за това по какъв начин работят хакерите, за какво вършат това, което вършат, и какви стъпки можем да предприемем, с цел да предотвратим бъдещи офанзиви. “

Дискета с червея на Морис
Морис е съден и наказан за нарушение на Закона за компютърните излъга и злоупотреби. След обжалване той е наказан на 3 години пробация, 400 часа общественополезен труд и санкция в размер на 10 050 щатски $ (равностойни на 22 000 щатски $ през 2022 г.) Плюс разноските по надзора му общата санкция възлиза на 13 326 щатски $.
„ Червеят на Морис “ от време на време е именуван „ Големият червей “ заради опустошителния резултат, който има върху интернет по това време, както във връзка с цялостното прекъсване на работата на системите, по този начин и във връзка с психическото влияние върху възприемането на сигурността и надеждността на интернет. Името произлиза от „ Великите червеи “ на Толкин: Ската и Глаурунг.
