Ако ще пея като някой друг, тогава не е нужно

...
Ако ще пея като някой друг, тогава не е нужно
Коментари Харесай

Филм за Били Холидей представя една от най-тъмните й страни


„ Ако ще пея като някой различен, тогава не е нужно да пея въобще ”

Тези думи принадлежат на едно от най-значимите имена в джаза –, чийто глас продължава да живее посредством музиката, която оставя след себе си. По време на цялата й кариера и десетилетия след гибелта й тя продължава да въодушевява не един реализатор, избрал да тръгне по пътя към огромната сцена. Сред тях можем да открием неповторимите, Джони Мичъл и даже самият Франк Синатра, който приживе не се старае да скрие възхищението си от джаз певицата: „ Били Холидей, която за първи път чух през 30-е в клубовете на 52-а улица, беше и постоянно ще остане най-влиятелната персона в музикалните среди ”.

Невероятният живот на Холидей, белязан от искра и раздран от нещастия, буди нееднократно любознанието на писатели и режисьори. След разпространяването на последния документален филм за изпълнителката в края на 2020 година – Billie, на режисьора Джеймс Ърскин, през февруари чакаме нова игрална версия, разкриваща една по-тъмна част от житейския ѝ път. Тя носи името The United States vs. Billie Holida y и ще има своята премиера на 26 февруари в платформата Hulu.



Лентата е основана на книгата на английския публицист и публицист Йохан Хари – Chasing the Scream: The First and Last Days of the War on Drugs, а с нелекото предизвикателство по режисурата се заема Лий Даниелс, който се възхищава на Холидей още от 13-годишен.

За ролята на Лейди Дей, с който псевдоним още е известна певицата, той избира номинираната за " Грами " Андра Дей, която до този миг няма никакъв актьорски опит. С невероятното си олицетворение обаче тя съумява да разсее всевъзможни подозрения към осъществяването ѝ. За фотосите се приготвя интензивно цели две години, отдавайки изцяло вниманието си върху облика на Холидей.

„ Получих ролята през 2018 година До момента на фотосите четях за нея всичко, което попаднеше в ръцете ми. Слушах интервютата ѝ и съумях да прегледам безусловно всички нейни фотоси, налични в интернет ”, споделя Андра Дей в изявление за Variety.

За да бъде обликът ѝ допустимо най-достоверен,  тя се подлага и на някои фрапантни промени – отслабва с близо 20 кг и стартира да пуши и пие алкохол (преди кино лентата е цялостен въздържател). „ Не, че предлагам на хората да вършат това. Просто бях обезверена, тъй като това е първата ми роля. Дори се молех на Бог да ми аргументи нейната болежка ”, добавя певицата.

Има още.. .
Източник: momichetata.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР