Акад. Николай Денков е предложен за удостояване с орден Св.

...
Акад. Николай Денков е предложен за удостояване с орден Св.
Коментари Харесай

Предлагат Николай Денков и Даниела Доковска за орден Св. Св. Кирил и Методий

Акад. Николай Денков е препоръчан за почитане с медал „ Св. Св. Кирил и Методий “ – огърлие

Акад. Николай Денков да бъде награден е медал „ Св. Св. Кирил и Методий “ - огърлие за заслуги в региона на образованието и науката, предлага държавното управление на президента, оповестиха от пресслужбата. 

Акад. Денков е роден на 3 септември 1962 година в гр. Стара Загора. Завършва Националната природоматематическа гимназия в София през 1980 година През 1987 година се дипломира във Факултета по химия и фармация на Софийския университет „ Св. Кл. Охридски “. През 1994 година придобива степен лекар, а през 2008 година - степен лекар на химическите науки. От 1997 година е доцент, а от 2008 година е професор по физикохимия в Софийския университет „ Св. Кл. Охридски “. От 2008 до 2015 година е началник на катедра „ Инженерна химия “ и шеф на магистърска стратегия „ Дисперсни системи в химичните технологии “ във Факултета по химия и фармация на Софийския университет.

От 2016 година до момента управлява лаборатория „ Активни формулировки и материали ” в същия факултет. Член е на експертна група „ Физически науки “ към Европейската галактическа организация. През 2018 година е определен за член-кореспондент на Българска академия на науките, а през 2021 година за учен на Българска академия на науките. През 2019 година е определен за постоянен член на европейската научна академия Academia Europaea.

Работил е като гост-изследовател в японската научна фондация (JRDC), старши откривател в института на компанията „ Rhone-Poulenc “ (Франция), водещ академик в изследователския институт на компанията „ Unilever “ (САЩ). Бил е гост-професор в Инженерното виеше учебно заведение по индустриална физика и химия ESPC1 - Paris и в университета в Лил (Франция).

Ръководител е на 14 защитили докторанти, а други шест са в развой на подготовка.

Научните му приноси са в региона на физикохимията на колоидно-дисперсните системи, повърхностно-активните субстанции и техните многочислени приложения. По данни на НАЦИД е създател и съавтор на над 175 научни изявления. Има две изявления в влиятелното списание „ Nature “ и по една в „ Nature Physics “ и „ Nature Communications “ и е разгласил осемнадесет научни обзора. Неговите разработки са представени над 10 000 пъти в научната литература (h-индекс = 50). Изнесъл е над 90 лекции на интернационалните конференции, провел е над 80 семинара в задгранични университети и проучвателен институти. Съавтор е на дванадесет патента, в това число шест интернационалните (WIPO, US, Europe) и четири задгранични.

Ръководил е повече от 50 интернационалните планове, финансирани от задгранични компании, измежду които са Unilever, BASF, Saint Gobain, PepsiCo, Wacker, Dow Corning, Rhodia, Heineken.

За научните си достижения акад. Денков е почетен с оценките: премията „ Solvay “ на Европейското колоидно общество (European Colloid and Interface Society), премията „ Lectureship Award “ на отделението за колоиди и междуфазови граници на Японското химическо сдружение, Голямата премия „ Питагор “ на Министерството на образованието, младежта и науката за високи научни достижения, Почетния знак със синя лента на Софийския университет „ Св. Климент Охридски “, Голямата премия на Софийския университет „ Св. Климент Охридски “ за високи научни достижения и други

Според класацията на Станфордския университет за 2021 година, обхващаща над 9 млн. учени от целия свят, разгласили в авторитетни интернационалните списания, отразени в базата данни SCOPUS, акад. Денков е измежду първия един % учени, отличени за повсеместен теоретичен принос.

Правителството предлага Даниела Доковска за почитане с медал „ Св. Св. Кирил и Методий “ - огърлие

Даниела Доковска да бъде наградена с медал „ Св. Св. Кирил и Методий “ - огърлие за изключително значими заслуги за развиването на правната просвета и юридическото обучение, предлага държавното управление на президента. Вече повече от 35 години тя интензивно способства за развиването на научната и просветителна активност в средите на адвокатурата.

От 1983 до 1992 година Даниела Доковска е член на Съвета по правната подготовка към Бюрото на Централния съвет на адвокатурата, два пъти е ръководител на Научно-методическия кабинет към Софийската адвокатка гилдия, а от 2012 година е началник на научната активност на Научно-методическия център на Висшия адвокатски съвет. Тя е измежду учредителите на Центъра за образование на юристи „ Кръстю Цончев “ и съвсем 10 години е член на неговия директорски съвет (2006-2015 г.), като способства в забележителна степен както за институционалното му създаване, по този начин и за развиването на неговата просветителна, научна и издателска активност.

В последните 40 години реализира и дейна активност за развиването на юридическия теоретичен щемпел у нас. Била е член на публицистичната гилдия на сп. „ Общество и право “ и негов заместител основен редактор от 1991 до 1994 година Има значима роля за възобновяване на издаването на сп. „ Адвокатски обзор “, което се утвърждава като значим теоретичен център освен за адвокатурата, само че и за по-широката юридическа общественост. От 2007 година до през днешния ден тя е негов основен редактор, а от същата година е член и на публицистичната гилдия на списанието на Юридическия факултет на СУ - „ Съвременно право “, което е едно от най-авторитетните издания за научни и на практика изявления във всички области на правото. Даниела Доковска е теоретичен редактор на повече от 40 проучвания и монографии
Източник: dunavmost.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР