Агнес Монфре, началник на Генерална дирекция Регионална и селищна политика“

...
Агнес Монфре, началник на Генерална дирекция Регионална и селищна политика“
Коментари Харесай

Представители на ЕК разгледаха компостиращата инсталация и пречиствателната станция в Ямбол и останаха доволни от изпълнението на обектите

Агнес Монфре, шеф на Генерална дирекция „ Регионална и селищна политика “ на Европейската комисия, Галина Симеонова, Главен шеф на Главна дирекция Оперативна стратегия „ Околна среда “, Питър Христов, програмен управител в Групово дело „ Регионална и селищна политика “ на Европейска комисия с сектор „ Околна среда “, Десислава Йорданова, програмен шеф в Групово дело „ Регионална и селищна политика “ на Европейската комисия, отговаряща за осъществяване на европейските стратегии със България, Словения и Хърватска, посетиха площадката на Пречиствателната станция за отпадни води в града, осъществена по план BG16M1OP002-1.005-0001 „ Интегриран план за водния цикъл на град Ямбол – създаване на Градски пречиствателни станции за отпадъчни води и довеждащ колектор, уголемение и реорганизация на канализационната и водопроводна мрежа на град Ямбол – втора фаза “, както и площадката на компостиращата апаратура на гр. Ямбол, осъществена по план BG16M1OP002-2.005-0014 „ Проектиране и създаване на компостираща апаратура за разделно събрани зелени и биоразградими боклуци на Община Ямбол “.

Експертите от Европейската комисия и Главният шеф на Главна дирекция Оперативна стратегия „ Околна среда “  бяха съпроводени от кмета Валентин Ревански и от специалисти от Община Ямбол.

 „ Доволна съм, че стартирате с разделно събиране на отпадъците от контейнерите в домовете на жителите и това, което е в града ви. Вие успявате да превърнете отпадъка в нещо, което е положително – за торене. Много се веселя, че можем да ви помогнем с вярното съоръжение “, сподели Агнес Монфре на площадката на компостиращата апаратура. По време на работното посещаване тя прояви интерес към всяко оборудване и машина. 

Галина Симеонова показа: „ Моите усещания също са отлични. Много се веселя, че инсталацията е в подобен добър тип и се оперира правилно. Надявам се в бъдеще да реализира оптималния си потенциал и допустимо най-хубаво качество на отпадъка, който ще се рециклира и приемане на най-хубавия компост “.

В пречиствателната станция представителите на Европейската комисия и ръководителят на Управляващия орган на Оперативна програма „ Околна среда “  видяха на екран пътя на водата през оборудванията и по какъв начин се пречиства тя. Те разгледаха и всички уреди.

„ Това нормално е невидимата част от нашия живот – никой не си дава сметка по какъв начин водата стига до нашите кранчета на чешмите и къде отива след това тя. Днес видяхме, че огромна част от оборудването на тази апаратура идва от Дания, Швеция, Италия, които са чисти донори в бюджета на Европейския съюз. Сега ще имаме претекст, с който ще разбираем по време на договарянията, че на един общ пазар всички имат изгода от това, че сме в обединен съюз, тъй като те не са просто чисти вносители на средства, само че се възползват и продават оборудването си на страни, които са чисти ползватели на тези средства. Това е задачата на Европейския съюз “, посочи Агнес Монфре.

Галина Симеонова сподели своето усещане за плана: „ Нашето мнение в качеството на Управляващ орган от дълго време е казано. Изключително удовлетворени сме от плана и постигнатите софтуерни и качествени параметри изцяло задоволяват нашите условия. Надяваме се на доста положително опериране от страна на ВиК – Ямбол. “

Двата плана бяха осъществени през програмен интервал 2014 – 2020 година с финансовата поддръжка на Европейския съюз посредством Европейския фонд за районно развиване и Кохезионния фонд, Оперативна стратегия „ Околна среда 2014-2020 година ”, от държавния бюджет на Република България и от Община Ямбол.

Общият размер на инвестицията за строителството на компостиращата апаратура е 3 702 737,60 лв.. Оперативна стратегия „ Околна среда 2014-2020 “ обезпечи посредством Европейския фонд за районно развиване 2 166 963,78 лв.. Държавният бюджет на Република България отпусна 382 405,37 лв. безплатна помощ. Финансовият принос на Община Ямбол е 1 153 368,45 лв..

Общата стойност на план „ Интегриран план за водния цикъл на гр. Ямбол– създаване на градска пречиствателна станция за отпадъчни води и довеждащ колектор, уголемение и реорганизация на канализационната и водопроводна мрежа на гр. Ямбол- втора фаза “ по контракт № BG16M1OP002-1.005-0001-C01/05.08.2016г., финансиран по Оперативна стратегия „ Околна среда 2014-2020г. “ е в размер на 44 419 346,93 лева. 

Оперативна стратегия „ Околна среда 2014-2020 “ обезпечи посредством Европейския фонд за районно развиване и Кохезионния фонд 31 152 931,10 лв., от държавния бюджет на Република България – 5 497 576,08 лв. безплатна помощ. По плана е включено и неприемливо за финансиране Данък добавена стойност в размер на 6 635 318,92. Финансовият принос на Община Ямбол е 1 133 520,83 лева

Кметът на община Ямбол Валентин Ревански благодари за визитата и за предоставената опция специалистите да се убедят в положителното реализиране на плановете: „ Надявам се, че видяхте две работещи предприятия и сте задоволени от тяхната поддръжка. Едно от най-важните неща е, че са направени високотехнологично – употребяваните машини са на водещи европейски компании. “ 

На финала на работното посещаване Галина Симеонова показа, че е разгласен конкурс за рисунка на пречиствателна станция и шестнадесетте отличени от журито произведения ще бъдат изрисувани на определени станции от подбрани графити актьори. Тя изрази вяра комисията, управлявана от шефа на столичната Художествена изложба, да утвърди рисунката на ямболско дете, която да бъде претворена на стената на пречиствателната станция в града.
Източник: novinata.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР