Абсурдната дузпа на Якоб Швиерчок, червеният картон на Козмин Моци

...
Абсурдната дузпа на Якоб Швиерчок, червеният картон на Козмин Моци
Коментари Харесай

Не една дузпа, а цяла бездна

Абсурдната дузпа на Якоб Швиерчок, аленият картон на Козмин Моци и неуместната усмивка на Марселиньо. Това са футболните акценти от фиаското на " Лудогорец " против " Ференцварош " в Шампионската лига. В по-глобален проект можем да разсъждаваме върху регреса на плана в Разград, както и да отбележим очевидните несъответствия сред съдийството в Европа и родното състезание.

Нека разгледаме обстановката и от ъгъла на статистиката. За втора поредна година " Лудогорец " отпада от маджарски тим (преди 12 месеца беше МОЛ Види). Преди 5 години " Литекс " се препъна в " Диошгьор ". В началото на десетилетието " Дебрецен " изхвърли поредно " Левски " и " Литекс ", а още по-назад във времето МТК Будапеща шокира ЦСКА.

Пет от пет неуспеха на българските клубове единствено през новия век. Любопитен баланс, изключително поради обстоятелството, че златната епоха на унгарския футбол завърши през 60-те години на предишния. Общият проект в европейските клубни шампионати наподобява по този начин: 19 конфликта - 15 отпадания; 8 победи против 25 провали.

Бихме могли да спрем дотук със заключението, че очевидно унгарците са по-добри на футбол. Де да беше толкоз просто...

Преди няколко месеца националът Галин Иванов отхвърли офертата на българския гранд " Левски " и избра тази на последния в класирането на унгарското състезание. Местните медии разкриха, че заплатата на крилото в " Халадаш " възлиза на 500 000 евро за година и половина. Почти 28 000 евро на месец. Предложението на " Левски " бе за 4 (четири) пъти по-малко пари.

До 2020 година ще бъдат открити 32 нови или напълно реновирани игрища из цяла Унгария. Стойността на този грамаден план е 709 милиона евро. През ноември ще отвори порти " Ференц Пушкаш " в Будапеща - бижуто с 68 000 места ще одобри четири мача от Евро 2020.

Изкушаващо е да обобщим, че унгарците са по-добри на футбол и влагат повече в игрища. Де да беше толкоз незадълбочено...

В Унгария действат 54 спортни учебни заведения с общо 36 000 ученици. В останалите образователни заведения часовете по физическо образование се организират всеки ден. Задействана е национална стратегия, която планува през 2023 година всяко дете да умее да плува, преди да е навършило 10 години. И това не са празни приказки - на територията на страната работят 22 000 (!) басейна. А в Будапеща е ситуиран най-модерният плувен комплекс в Европа. Ако ви е любопитно какъв брой са покритите ледени пързалки - отговорът е 22.

Дотук засегнахме единствено по този начин нареченият всеобщ спорт. Насочваме се към професионалния.

През 2014 година общо 16 предпочитани спорта (извън футбола) бяха финансирани с 500 милиона евро. Паралелно бе признат закон за данъчни облекчения за компании, финансиращи спорта. Треньорите получават опция да усъвършенстват знанията и уменията си посредством специфична изцяло безвъзмездна стратегия. Специалистите, извели собствен ученик до олимпийска или международна купа, автоматизирано получават по 3000 евро на месец.

Държавата обилно финансира семейства на огромни шампионати. За задачата непрестанно се строят уреди - супермодерен стадион за лека атлетика на брега на Дунав ще одобри международното състезание през 2025 година В листата са безчет зали за джудо и битка, стрелбища, гребни канали...

На последните летни олимпийски игри (Рио 2016) Унгария завърши на 12-о място в класирането по народи (точно пред домакина Бразилия) с 8 златни, 3 сребърни и 4 бронзови медала.

Добре, да спрем дотук. Вече би трябвало да е ясно, че унгарският и българският спорт са разграничени не от една неуместна дузпа, не от спецификите на плана " Лудогорец ", не даже от прогнилата система на клубния ни футбол. Помежду им зее цяла пропаст.
Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР