80 милиона лева ще бъдат насочени за доболнична помощ и

...
80 милиона лева ще бъдат насочени за доболнична помощ и
Коментари Харесай

Здравният министър: Даваме 80 млн. лв. за доболнична помощ до края на годината

80 милиона лв. ще бъдат ориентирани за доболнична помощ и за подсилване потенциала на общопрактикуващите лекари. Допълнителни 5 милиона лв. на месец ще бъдат отпуснати за на всички общопрактикуващи лекари у нас. Всеки доктор ще получи по настрана по 1000 лева към заплатата си.

Това сподели на брифинг здравният министър Костадин Ангелов.



„ Натискът върху тях се усилва с всеки минал ден “, съобщи той.

По отношение на диагностично-консултативните центрове в София в някои от тях и в по-големите градове в страната, където натискът върху болничната система е огромен, ще бъдат разкрити спомагателни Коронавирус зони. Там ще работят доктор, сестра, лаборант и в тях ще се прави клиничен обзор, тест за ковид, лабораторни проучвания за кръв по преценка на лекаря и нагледно проучване на белия дроб. На месец това прави към 3 милиона лв..

Екипът, който ще работи там, ще получава в допълнение към трудовите си хонорари по 1000 лева на човек и в допълнение 10 лева за минал пациент през тази зона.

По отношение на лечебните заведение се усилва потенциалът от 10 на 20% за поддържане на подготвеност за кревати.

„ В тези лечебни заведения, които определим със заповед и които поддържат потенциал не по-малко от 50% от леглата си, ще отпуснем спомагателни 50 милиона лв. “, сподели Ангелов.

Допълнително ще бъдат отпуснати 15 милиона лв., с които ще бъдат закупени антигенни проби.

Има подготвеност на изключително съвещание на Министерския съвет, който най-вероятно ще се организира на следващия ден, тези ограничения да бъдат признати.

„ Очакваме с тях да помогнем и да укрепим напъните на хората, които работят на първа линия в лечебните заведения “, сподели здравният министър.
Източник: btvnovinite.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР