7За втора поредна година представителите на туристическия бранш полагат големи

...
7За втора поредна година представителите на туристическия бранш полагат големи
Коментари Харесай

Павлина Илиева, "Бъдеще за туризма": Всичко стана last minute, което е убийствено за един бизнес

7За втора поредна година представителите на туристическия отрасъл поставят огромни старания да оцелеят в изискванията на пандемия, страхуващи се клиенти и налагани им ограничавания вътре и отвън страната. Много от тях още не са съумели да си вземат предплатените пари на контрагенти, други още не са се разплатили с клиентите си. Има ли доста банкрути, в каква степен браншът възвърне активността си, какво ще желае от новия министър на туризма - по тези и още тематики беседваме с Павлина Илиева, ръководител на Обединението " Бъдеще за туризма " - най-новата, само че и най-многобройната организация в сектора. Тя е и притежател на " Аполо ".
Каква година изпращат туроператорите?

- Очаквахме я с оптимизъм, само че знаехме, че ще е комплицирана и такава се оказа. През 2020 година имахме сред 82 и 93% спад в активността, а компания с 15% активност е на процедура изчезнала компания. През 2021 година имаше малко по-голямо придвижване, само че никога не можем да приказваме за огромна крачка по отношение на 2020 година Обаче това си е феномен, тъй като в случай че питате някой американски специалист, той би споделил, че нито една от тези компании не би трябвало да е оживяла в тези условия до момента. Смея да кажа, че никой от занимаващите се с произлязъл туризъм не си разреши да бъде безконтролен като просто банкрутира, което бе най-лесният излаз за всеки от нас и нямаше никой да ни упрекна.

Тоест, не се сбъдна прогнозата за банкрути?

- Поне в нашата организация, където членуват 180 компании, няма такива. А към 80% от всички съумяха да се разплатят с клиентите. И могат да кажа, че приказвам от името на сектора, тъй като за помощи аплайват към 600 компании общо и една трета са наши членове.

Защо към момента не всички са се разплатили с клиентите за предплатени пакети?

- Няма по какъв начин при 10-15% работа да се възстановят тези пари. На доста хора сме върнали съществени суми, само че бизнесът е извънредно притиснат.

За тази година какъв е размерът на работата по отношение на преди пандемията?

- Това ще го изследваме след края на годината. По мои визии ще имаме дребен растеж, само че в действителност дребен. Много популистко е сега да се споделя, че работим, в случай, че има 5-6 чартъра. Те са напълнени от едвам няколко огромни туроператори, които съумяват да осъществят някакъв оборот, само че междинните и по-малките нямат никакъв късмет - или се трансформират в туристически сътрудници като продават тези чартъри, или са в тотална застоялост. А те също имат пари да връщат на клиенти.

Колко пари още се дължат общо?

-- Никой не събира такава информация, надявах се най-малко в Национален статистически институт да има, само че се оказа, че микрофирмите нямат обвързване да подават статистически данни. Затова желаеме към бъдещия гаранционен фонд (който ръководещите обявиха, че ще вкарат и който да покрива отговорностите на клиенти при положение на банкрут или рецесии като пандемията - бел. а.) да създадем одитно звено за предварителна защита на фонда и електронен указател, в който ще се записват всички туристи, пътуващи зад граница.

Така Министерството на външните работи ще е наясно във всеки миг при рецесия къде има български жители. Това е голям проблем, за който никой не приказва. Това ще желаеме да създадем с новия министър, а на държавно равнище би трябвало да бъде направен стратегически проект за деяние в изключителна обстановка.

Все отново за толкоз време за какво не е изчистен този дълг към клиентите - било посредством подмяна на екскурзии или друго?

- Предложили сме всички разновидности, като тук би трябвало да се каже, че ваучерът за пътешестване не съществува в правния мир и в този смисъл е опровержим в съда. Не падат единствено тези, които са завършени като съглашение с клиента.

Друг вероятен вид бе различна екскурзия против платените пари. Но желая да ви опиша за един подобен случай. Наш екскурзиант се записва през декември 2019 година за екскурзия в Египет през втората половина на март, която не се състоя. Тогава си представяхме, че до 2 месеца всичко ще завърши и му предложихме есенната стратегия. Избра дата през ноември, само че тогава Министерството на здравеопазването разгласи, че несъществените пътувания няма да се изпълнят. Клиентът е твърдоглав и се записа за март 2021 година И още веднъж цялата бумащина, фактури, сторниране и прочие прехвърлихме за март. Но тогава за 2 дати бе неразрешено пътуването в Африка и клиентът попадна в тях. Тогава избра да смени дестинацията с Тунис през юни, което обаче струваше 900 лева при платени от него за Египет 1500 лева Каза, че разликата от 600 лева ще употребява през лятото в България. Направихме пакет за 350 лева и останаха още 250 лева, които успяхме да му върнем в този момент през септември, когато бяхме утвърдени за държавна помощ.

Хората не могат да си употребяват парите, тъй като Европа е в огромна степен затворена поради клопката на светофарната си уредба, а ниската имунизация на българите е утежняващо събитие за този развой. От друга страна, в съответния образец той ми е дал пари за Египет и аз съм предплатила услуги там, само че той желае да отиде в Тунис и аз изваждам свои пари, с цел да платя за Тунис, а аз нямам безкрайни благоприятни условия за това. И се надявам да запиша различен за Египет, с цел да употребява платените там към този момент пари. И този образец е един добър вид, в който клиентът не е вдигал кавги и не е желал да му върнем парите незабавно.

Тук е мястото да кажа, че за неимунизираните в Европа има доста ограничавания, а при българите те са едвам 20% и какъв брой от тези 20% могат да пътуват, с цел да вършим ние бизнес?

В същото време има много хора, които се имунизираха тъкмо поради пътуванията, само че ето наскоро няколко страни - Италия, Гърция и други, вкараха и тест в допълнение на имунизацията. И тези, които са го създали, с цел да не харчат за проби, се усещат излъгани. Но по-страшното е за неимунизираните - те ще създадат тест, само че от тях се желае и карантина в някои страни. Тоест, ние оставаме да работим единствено с имунизирани, което действително ни лимитира активността до тези ниски равнища 10-15%, тъй като имунизираните в България са 26%. Така българите в този момент могат да пътуват единствено на няколко места в промеждутъците на вълните - Тунис, Египет, Занзибар, Доминикана, Малдиви, Йордания и като се пътува там се вижда, че западните туристи ги няма, на място са тези от Източна Европа.

А съумяха ли туроператорите да си употребяват парите, предплатени преди началото на пандемията за самолетни полети, хотели и прочие в чужбина?

- Не. Ще дам образец със себе си - в Европа работим с круизни компании, имам доста пари, вложени в тях, само че те действително не работят или пускат доста плахи направления. Надяваме се най-малко 2023 година да стартират, само че на мен там са ми парите. Пуснаха транспортен съд това лято, който бе единствено в Средиземноморието и единствено за италианци. Но желаят към този момент и пасажерите да са имунизирани, също така стопира в няколко европейски страни и светофарната уредба незабавно въздейства на пасажерите дали могат да слязат на сушата.

Другото, което доста пречи на сектора в България, е неочакваното въвеждане на ограничения. Чартърът потегля преди издаването на заповед, която планува същите туристи като се върнат да остават 10 дни под карантина или да си създадат тест за 70 евро на човек преди да тръгнат назад за България. При цяло семейство, тръгнало на почивка, сумата е забележителна. Най-добрият вид бе, когато се предвиждаше при кацане до 24 часа да се прави PCR тест, посредством който ви отпада карантината. Това бе отдушникът за пътуванията през лятото. Сега се желае тест в чужбина или оставаш под карантина.

Но по какъв начин могат да са предвидими тези ограничения за доста време напред?

- Може здравните управляващи да ни дават 10 дни предвидимост, а те ги имат - има към този момент ваксини, има математици, които добре плануват развиването на болестта и могат да ни кажат, че към еди-коя си дата е допустимо да има ограничавания. Не желаеме точна дата.

А ето сега хората стоят и чакат и не знаят за Нова година дали да възнамеряват нещо. Аз ги поучавам да чакат, тъй като на 1 и 15-а дата Европа си обновява информацията. Всички сме на тръни, платили сме самолетни билети и хотели и в случай че някой каже, че затваряме пътуванията, ние сме на точка нула, на фаза " 13 март ", когато се вкара изключителното състояние.

За къде са се записали за Нова година хората?

- Египет, Малдивите, Дубай, Доминикана, и по-наблизо - Турция и Албания. И виждате, че няма европейска страна.

От изплатените помощи от страната за сектора, като се изключи че се забавиха доста, каква е равносметката?

- Помощта от 61 млн. лева от декември м. година минаха през 3 разнообразни схеми за разпределяне, които бяха с разнообразни ограничавания и положителната концепция докара до неприятен резултат. Проблемът е, че може би има насадено мислене у страната, че бизнесът е апаш и шарлатанин, а не поданик и евентуално по тази причина ограниченията не проработиха както бяха замислени.

Администрацията, пробвайки се да наложи ограничавания, с цел да не може да се открадне по някакъв метод, прави ограничавания за бизнес, който не схваща по какъв начин действа. Но не желае и да пита, по тази причина се стигна и до митинги от наша страна. Първите 10 млн. лева, платени по Коледа предходната година, бяха 1.08% от оборота на компаниите за 2019 година И не можеше да се употребяват за връщане на пари на клиенти, тъй като бяха за ликвидност.

Това стана допустимо при второто разпределяне през март. И това е повода да се борим да има гаранционен фонд като в множеството европейски страни, който да се задейства в сходни обстановки и клиентите да са спокойни. Вместо това преди години България вкара застраховката " Професионална отговорност " за туроператорите, която обаче покрива най-вече 25% от оборота им, което не е отбрана на клиента и от тук българския парадокс на въведената Европейска инструкция.

Проследихте ли договарянията за коалиция в частта за туризма?

- С четирима от договарящите няколко дни преди този момент говорихме за проблемите, въпросът е, че само се одобри основаването на гаранционния фонд, което в действителност ще би трябвало да се случи, тъй като България е пред трета наказателна процедура, тъй като не са предпазени парите на туристите. Но отново се избяга от фокуса, а би трябвало да се стартира от нулата.

Всеки от тези 18 сегмента, които загатнах, има личен пъкъл и би трябвало да стартираме да излизаме от казана. Вярно, че табели в България няма или не са положителни, само че преди да приказваме за тях би трябвало първо браншът да оцелее - за екскурзоводите няма помощ, музеите бяха затворени, не можем да наваксаме с работа, тъй като продължителността на рецесията е сериозна. Грантовите схеми би трябвало да продължат, само че не да се дават на калпак, а единствено на хората, които в действителност имат потребност. В момента помощи се взимат и от хора, които нямат потребност от това, само че ги взимат, тъй като е допустимо. А нуждаещите се са спирани от административни ограничавания. В момента тече процедура за 30 млн. лева, призната с актуализацията на бюджета, в която са позволени хора от изцяло разнообразни бизнеси - туроператори, хотелиери, масажисти, фризьори, не се дефинира услугата " Туризъм " и влезе всичко, което го има на територията на един хотел. Хората, които вършиха програмата, не са наясно с тези бизнеси.
Но и браншът приказва спорни неща на министъра, без значение кой е той.

- Доколкото знам има 240 неправителствени организации в туризма, което е неуместно. Законът за туризма разрешава това. А ние, въпреки че имаме най-вече членове и сме най-активни, не можем да сме измежду тях, тъй като законът изисква да сме най-малко на 3 година

Има хора, създали си организация със фамилията - баба, дядо, внуче и тъщата и по-късно могат да са Неправителствени организации и да вземат участие в поръчки. А ние сме господин никой. Освен това би трябвало да има условие за най-малко брой членове и също да не може една компания да членува в доста идентични браншови организации. Това е значимо, с цел да останат в действителност работещите Неправителствени организации организации изразяващи интереса на огромна част от сектора, а не да се приказва от името на 10 компании, които да членуват и в друга Неправителствени организации организация изразяваща противоположно мнение. Трябва да има регулация в нормативната база и осъзнаване на бизнеса, в случай че желае администрацията да работи вярно би трябвало да й се подават верните сигнали.

Новият министър на туризма по какъв начин наподобява в очите на сектора?

- Имах няколко срещи с него преди да стане министър, той бе много деен като народен представител в комисията по стопанска система и туризъм, тъй че имаме огромни упования. В началото на годината следва среща по проблемите на сектора.

Освен гаранционният фонд ще желаеме и да има надзорен орган на туризъма в България. Сега сме изхвърлени към Комисията за отбрана на потребителите, на която въобще не й е до нас. При недоволство на клиент вършат официални инспекции - дали в договоря с него ги има изискваните по закон реквизити и с това се завършва, а това не е надзор върху качеството на предоставената услуга. И тъй като няма надзор, едвам в този момент, като стартира да се кандидатства за помощи, разбрахме, че има проблем - част от сектора осчетоводява разноските си опростено по решение на счетоводителя. При нас има Данък добавена стойност на маржа и една фактура би трябвало да се осчетоводи един път за общоприетото счетоводство и повторно поради Данък добавена стойност, само че някои счетоводители са си икономисали тази работа. Така при действителен оборот от 3-4 млн. лева в графата е осчетоводено 50 хиляди лева и единствено за тях може да се получи помощ.

Освен това с контролния орган настоящ в страната ще се ограничи до най-малко сивия бранш, който сега самоуверено мога да кажа, че при автобусните пътувания е достигнал шеметните размери на 60%.

И това се случва поради неналичието на контролно звено както и одитно звено към бъдещия гаранционен фонд. Одитното звено е да пази фонда от източване и което на прочут интервал да ревизира всички туроператори.

Има доста неща, които би трябвало да минат на надзор. Браншът не е упорствал за това, очаквал е, че администрацията би трябвало да води политика, в случай че това е било в 80-а година, в този момент не е по този начин. Най-малкото администрацията не схваща бизнеса и метода на работа.

Какво планирате и прогнозирате като бизнес за 2022 година?

- Честно казано към този момент нищо не планираме, а единствено се надяваме да имаме 15 дни, в които да можем интензивно да работим. Пазарът се пренастрои доста бързо към това, че всичко стана last minute (решение в последната минута - от англ.), което е убийствено за един бизнес. Не можех да допускам, че стратегии, които костват 1500-2 хиляди лева ще бъдат разпродадени за 10-15 дни. Това в естествена конюнктура се продаваше за 3 до 5 месеца напред, а в този момент самите клиенти са минали на друга скорост.

​​​​​​​Знаят, че или в този момент или не се знае по кое време. Друг е въпросът, че няма избор на дестинации. Вече втори сезон въртим Занзибар, за пръв път от 26 година видях за тази дестинация да има 12 полета. Хората бяха като отвързани. Това надали ще се повтори.

Всичко, което би трябвало да знаете за:
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР