12-годишната Анджелика Ненова поднесе изненадата в петия ден на Държавното

...

12-годишната Анджелика Ненова поднесе изненадата в петия ден на държавното по шахмат

12-годишната Анджелика Ненова сервира изненадата в петия ден на Държавното състезание по типичен шахмат при дамите, откакто надигра лидерката във краткотрайното класиране и любимец за купата Ива Виденова-Куляшевич.

Ненова се наложи с черните фигури, като по този метод записа третия си следващ триумф в конкуренцията.

По този метод младата шахматистка събра общ общ брой от 3.5 точки, изравнявайки се по този индикатор с Елица Раева и Белослава Кръстева на втората позиция във краткотрайното класиране. Трите към този момент изостават на единствено 0.5 точки от Ива Виденова-Куляшевич, която до през вчерашния ден нямаше нито една загуба в шампионата.

При дамите купата си оспорват 16 състезателки от 12 клуба, измежду които личат имената на три гросмайсторки и три интернационалните майсторки.

В най-очакваната партия за деня в шампионата при мъжете пък гросмайстор Кирил Георгиев победи с черните фигури новата звезда измежду дамите Нургюл Салимова и по този метод усили преднината си в генералното класиране.

Георгиев е водач с актив от 4.5 точки, до момента в който Салимова е втора с 3.5 пункта, колкото имат още Момчил Николов, Васил Спасов, Красимир Русев и Димитър Даскалов.

При мъжете в битката за призовите места вземат участие седем гросмайстори, трима интернационалните майстори, както и редица млади и перспективни състезатели, които съставляват 17 клуба от цялата страна.

До края Държавните шампионати по шахмат за мъже и дами остават 4 кръга, като шампионатите ще продължат до 28 януари (събота) в комплекс Palms Royale Sofia в Grand Hotel Millennium.