Българите имаме добро чувство за хумор и сме запазили топлината

...
Българите имаме добро чувство за хумор и сме запазили топлината
Коментари Харесай

Психолог: Хуморът е вечната стратегия за справяне със стреса

Българите имаме добро чувство за хумор и сме запазили топлината в отношенията си в много висока степен и дори виртуално, тези два фактора продължават да ни помагат да се справяме и да поддържаме достатъчна устойчивост - те са и това, което ще продължи да ни крепи. Това коментира за БТА доц. Маргарита Бакрачева по повод Първи април и можем ли да се усмихваме и да се шегуваме в днешната ситуация на пандемия от коронавирус.
Всичко по темата:Епидемията коронавирус (COVID-19) 3501
Усмивката, а особено споделената усмивка, носи щастие, а две от съставките на психичното благополучие са позитивни емоции и положителни взаимоотношения с другите. Когато останалите елементи като ангажираност, смисъл и постижения са поставени под въпрос от гледна точка на планиране и контрол, смехът е рецептата да се зареждаме краткотрайно, но често в личен план, за да почерпим сили да издържим, посочва тя.

Хуморът е вечната стратегия за справяне със стреса, позната от хилядолетия. Най-големият плюс е спонтанното му възникване, което помага да ни съпътства дори и в най-трудни моменти. Насочен към другите, към себе си, към събития и ситуации - той универсално води до спадане на напрежението, отбелязва психологът.

Според нея усмивката е единственият сигурен антидот на негативите, които понасяме. Тя е олицетворение на единствената положителна от универсалните базови емоции, с които се раждаме - радостта. Искрената усмивка помага за подаване на сигнали към мозъка и тялото, че ситуацията не е толкова опасна и по този начин противодейства и физиологично на отрицателното въздействие на стреса върху организма, който образува друг тип реакция и води до спад на имунната система. С две думи: искрената усмивка е здраве, обобщава тя.



Психологът смята, че как ситуацията ще се отрази на психичното здраве на хората зависи от два основни фактора - единият е продължителността на кризата, а вторият - подаваната информация. Изследванията ни показват много силна динамика в реакциите на хората в трите момента: след обявяване на първите случаи на заразени в България, в момента на обявяване на налагането на карантина и към днешна дата, обяснява тя и допълва, че ние реагираме на това, което се случва и на информацията, която се подава.

В случаите, в които от официални източници идва разнопосочна информация, това води до объркване и може да доведе до ескалиращ гняв. Негативната информация е добре да бъде ограничена и да се подава максимално еднопосочна информация, за да се получи по-висока степен на сигурност в ситуация, в която не усещаме почва под краката си и всичко е неизвестно, е мнението на доц. Бакрачева. В ситуация, в която изразяваната от хората позиция е: " Нямам планове, нямам избор " и " Лошото свърши, идва страшното " е особено важно доброто обмисляне на възможно по-правилни решения, а не хвърлянето всеки ден на нови посоки и опити, което допълнително дестабилизира и поставя на изпитание търпението на хората, смята тя.

Novini.bg ви дава възможност да следите актуалните данни за смъртоносния коронавирус в реално време:


Всичко по тематиката: Епидемията ковид (COVID-19) 3501  Заразените с ковид в Германия към този момент са над 67 000 души Заразените с ковид в Германия към този момент са над 67 000 души  В Червен бряг вкарват вечерен час за малолетни и малолетни В Червен бряг вкарват вечерен час за малолетни и малолетни  Вечерният час в Старозагорска област към този момент е в действие Вечерният час в Старозагорска област към този момент е в действие
Повече за Коронавирус
 corona най-ново: Вижте последните вести лесни стъпки: Как да се предпазим? просто управление: Какви са признаците? eпидемия: Коронавирус в България
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР