Започна онлайн гласуването за Годишните награди на Министерството на туризма.

...
Започна онлайн гласуването за Годишните награди на Министерството на туризма.
Коментари Харесай

варненското златно съкровище

Започна онлайн гласуването за Годишните награди на Министерството на туризма. През 2017-а Брат-BG сграбчи първата премия в категорията за онлайн медии.  Сега още веднъж нашите сътрудници са в конкуренцията с: „ Варненското златно богатство – предвестител на цивилизациите от Шумер и Египет “ 
 

Ако желаете Варна и най-старото злато в света да станат №1, подкрепете ги, като гласувате на: 

https://tourismawards.bg/cat/online-material/

Невяна Троянска

В началото на 70-те години на ХХ век едно археологическо изобретение раздрусва света – край Варна, в античен некропол от края на халколитната ера, е намерено златно богатство, което прави на пух и прахуляк всички известни теории за развиването на човешката цивилизация. То не е просто следващото българско злато – и тогава, макар желязната завеса, Панагюрското и Вълчитрънското златно богатство обикалят от континент на континент и впечатляват чуждоземната аудитория с ювелирното си великолепие.

Варненското богатство става научна сензация, тъй като се оказва:

най-голямата група от златни предмети, откривана досега в света  – от 297 гроба, ситуирани на повърхност от към 7500 кв.м, са изровени повече от 3000 златни предмета с общо тегло над 6 кг. Това количество неведнъж надвишава всичкото злато, което е открито от интервала на каменно-медната ера в целия свят;

най-чистото злато, сътворено от човешка ръка.  Съдържанието на скъпия метал в накитите е уникалнo – над 23,5 карата, и, съгласно историците, демонстрира извънредно задълбочени знания на техниките за металообработка и забележителни умения на майсторите-ювелири, каквито досега не са били регистрирани при нито една друга находка от времето на халколита;

най-старото обработено злато в света, по-древно най-малко с 1000 години от цивилизациите на Микена, Шумер, Месопотамия и Египет.  Паралелни проучвания посредством радиовъглероден разбор в научни лаборатории и институти в Япония, Западна Германия, Англия и Съюз на съветските социалистически републики, осъществени в средата на 70-те години, откриват, че предметите от Варненския халколитен некропол са били направени в интервала сред 4600 и 4200 година преди новата епоха!

Дотогава историците считат, че през интервала VII-III век пр.н.е. Европа към момента живее в новокаменната ера, всички по-значими достижения по това време са ставали единствено на Изток, а първото злато се появява на Стария континент едвам 2000 години преди Христа. Чудно ли е тогава, че единствено няколко години след откриването му, Варненският халколитен некропол е разгласен за сензацията на ХХ век, а българските земи – за люлка на европейската цивилизация...

 

Откритието става инцидентно

Макар да звучи като художествена небивалица, най-голямото археологическо изобретение на предишния век е плод на случайността. За него нямат принос нито научни екипи, нито исторически експедиции. Човекът, оказал се в точното време на точното място, е 22-годишният тогава Райчо Маринов , а най-старото злато в света нощувало с дни в кутия от обувки в багера му посред полето.



През есента на 1972 година Маринов, преди малко излязъл от казармата, бил командирован от родния Дългопол във Варна, с цел да прокопае километър канал за полагане на електрически кабели в западната индустриална зона на града. Една заран багерът обърнал дузина забавни предмети, които лъщели едва на слънцето. „ Взех ги за тенекиени джунджурии и една по една ги събрах от пръстта “, описа преди години пред медиите възрастният към този момент мъж. Сложил ги в кутията от новите си обувки, които купил предния ден.

Младежът държал „ трезора “ с находките в кабината на багера, без да подозира, че откритието му ще обърне сензационно историята. След седмица, като се върнал вкъщи в Дългопол, посочил „ дрънкулките “ на родителите си, а те - на съседа проф. Димитър Златарски, шеф на локалния музей по нова време. Възрастният академик бил покъртен от това, което видял, и на собствен ред се обадил на шефа на Археологическия музей във Варна - тогава доктор Иван Иванов. Под негово управление почнала работата за откриване на халколитния некропол.

Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР