За да бъдем европейци, минималната заплата трябва да расте с

...
За да бъдем европейци, минималната заплата трябва да расте с
Коментари Харесай

За да бъдем европейци, минималната заплата трябва да расте с по 120 лева годишно

За да бъдем европейци, минималната заплата би трябвало да пораства с по 120 лв. годишно, смята президентът на КНСБ Пламен Димитров  

Евродепутатите утвърдиха мандат за започване на договаряния по инструкция, която ще подсигурява на всички служащи в ЕС справедлива и съответна минимална работна заплата. Проектът има за цел да дефинира минимални условия, с цел да се подсигурява приход, който дава опция за заслужен стандарт на живот на служащите и техните фамилии. Парламентът упорства да бъде засилен и уголемен обсегът на груповото договаряне, като бъдат задължени страните членки, в които по-малко от 80 % от служащите са обхванати от тези съглашения, да подхващат дейни стъпки за поощряване на този инструмент.

Според едно от предложенията минималната работна заплата трябва да бъде равна на 50% от средната работна заплата за страната. Например - в случай че за третото тримесечие в България средната работна заплата е изчислена на 1520 лв., минималната работна заплата по европейски правила би трябвало да бъде към 760 лв. на месец. Към момента тя е 650 лв.. От КНСБ подкрепят европейските оферти. Президентът на КНСБ Пламен Димитров коментира в ефира на БНР:

" В края на 2025 година чакаме да стигнем 67% от средноевропейските приходи, в този момент сме на към 55%. Това значи, че минималната работна заплата трябва да пораства с към 100-120 лв. годишно. "

Работодателите обаче желаят всяка страна сама да си взема решение, тъй като има задоволително национални особености, с които такова решение би трябвало да се съобрази. Предложението и на Европа, и на КНСБ минималната работна заплата е половината от междинната за страната не се харесва и на Стоян Панчев от Еспертния клуб за стопанска система и политика:

" Минималната работна заплата има пряк резултат върху средната работна заплата. Да се свържат с още един механизъм за вътрешно рефериране е огромна неточност и може да се окаже изкуствено зареждане на самите заплати. "

Иван Нейков, шеф на Балканския институт за труда и обществената политика разяснява, че макар ЕС да е един от най-богатите райони в света, 95 милиона европейци живеят в риск от беднотия:

" Социалната сфера е сферата на споделената подготвеност на ЕС, а точно всяка страна взема решение за себе си и в някои случаи ЕС би могъл нещо да направи, т.е. да има някакви пълномощия за основаване на регламенти. Чисто управнически европейската минимална работна заплата би трябвало да се осъществя поетапно, а не внезапно. "

Над 15 години Европейският съюз търси пътища за хармонизиране на минималните трудови хонорари в страните членки, пробвайки се да откри баланс сред отбраната на служащите, спазването на правилата на конкуренцията и обществената правдивост. Европейският парламент даде зелена светлина за започване на договаряния със Съвета по инструкция, която ще подсигурява на всички работещи в ЕС справедлива и съответна минимална работна заплата (МРЗ). Очаква се регулацията да бъде призната през второто полугодие на идната година.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР