Висшите училища са изправени пред отговорността да обучават своите студенти

...
Висшите училища са изправени пред отговорността да обучават своите студенти
Коментари Харесай

Красимир Вълчев: Висшите училища са изправени пред предизвикателствата на дигиталното време

Висшите учебни заведения са изправени пред отговорността да образоват своите студенти да са основатели на цифрово наличие и да ги трансфорат в водачи на смяната в промишлеността, страната и обществото като резервират човешката нравственос и природа. Това сподели министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на обществена лекция в границите на Masterclass 4.0 в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски ", проведен от КНСБ и висшето учебно заведение, представен от пресцентъра на МОН.

Акцентът е върху развиването на работната мощ на пазара на труда и с него би трябвало да се трансформират и системите на образованието. Целта е днешните възпитаници и студенти да са готови за живот, който в доста огромна степен ще бъде основан на взаимоотношението с машини. А тази техника ще изисква програмиране, развиване и ръководство, е показал министър Вълчев.

"Висшите учебни заведения би трябвало да подхващат хоризонтални ограничения за поощряване на нововъведенията, творчеството и да развиват качествени научни проучвания, да работят взаимно с европейските академични мрежи и с бизнеса ", е подчертал министърът на образованието. Той е допълнил, че вложенията в оборудването са една от огромните стъпки пред висшите учебни заведения, когато става дума за цифровизация на висшето обучение. Другите са - вложения в млади учени и преподаватели, за които стартира национална научна стратегия с бюджет от 15 милиона лв. за тригодишен интервал. Малък теоретичен пробив ще води до генериране на милиарди приходи и до извънредно бързо развиване на започващи компании, е споделил министър Вълчев.

Той е показал и възходящия брой на обучаваните студенти по стратегии за ИКТ технологии - към първия учебен срок на образователната 2018-2019 година той e 14 885. Този бранш е индикативен образец за позитивни резултати от просветителната работа даже в сегашния миг, тъй като в него е налице и наклонност за отрицателна миграция измежду приключилите.

Според министър Вълчев висшите учебни заведения от ден на ден ще се изправят и пред провокациите да приготвят студенти за киберсигурност, цифрова медийна просветеност и цифрово поданство и най-много за развиване на уменията за основаване и ръководство на устройства с изкуствен интелект. Като предпоставки за пренасочването към цифровите провокации, от страна на МОН, се подхващат редица ограничения още от най-ранните стадии на образованието, е декларирал министърът. Въведено е компютърно моделиране в трети клас, като следва то да се уголемява и към първи клас. Учениците в гимназиален стадий могат да се образоват по стратегия за приложни програмисти.

През актуалната година стартира нова национална стратегия - "IT бизнесът преподава ", с която експерти от IT компании ще преподават избрани модули от материала по осведомителни технологии. Започва и огромен план по Оперативна програма "Наука и обучение за образован напредък " за цифровизация на междинното обучение, в който са планувани средства за основаване на отворен облак с образователно наличие.

Красимир Вълчев е припомнил, че България има мощни обичаи от над половин век в създаването и развиването на нововъведения и осведомителни технологии. Необходимо е обаче адаптиране, промени в метода на мислене и шерване на знанията от страна на университетите, науката, бизнеса, родителите, децата, администрацията, с цел да се реализира софтуерно и новаторско преимущество, е споделил министърът.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР