Велики петък или Разпети петък е най-тъжният и най-тежкият ден

...
Велики петък или Разпети петък е най-тъжният и най-тежкият ден
Коментари Харесай

Разпети петък е! Какво повеляват традициите?

Велики петък или Разпети петък е най-тъжният и най-тежкият ден за Божия наследник - Исус Христос.

В този ден Христос претърпял безчет поругания, страдания и неимоверни премеждия. Това е денят, в който са разпънали на кръст почтения Исус Христос - " изтезаван за нашите беззакония и непреодолим за нашите грехове, принесен в жертва за греховете на цялото човечество ".

Традициите повеляват...

На утринната работа се четат дванайсет фрагмента от Евангелието, които описват за пристрастеностите (от църковнославянски - страданията) на Исус Христос. По време на богослужението вярващите държат в ръце запалени свещи, символизиращи величието на Спасителя по време на страданията му и духовното бодърстване на християните.

На Велики петък, когато Спасителят умира на кръста, денем не се служи Света литургия. На вечерната работа в храма се съпреживява Христовата гибел - изнася се Христовата плащеница, отдадена на погребението на Спасителя. Преди началото на службата, в средата на храма се издига " гробът " Христов, декориран с цветя, а на престола се слага плащеницата. Тя съставлява парче плат, на което е извезан обликът на положения в гроба Спасител. Песнопенията са отдадени на страданията и гибелта Христови. Едно от песнопенията, което е признато да се извършва по време на службата на Велики петък, се назовава " Плачът на Богородица ". Тази молитва се чете в памет на душевните премеждия на Дева Мария, която стояла до кръста на своя наследник и го призовавала, произнасяйки скръбни слова.

В този ден от Страстната седмица постът е изключително непоколебим - църквата повелява тогава да не се яде и да не се пие нищо - даже вода. Не би трябвало да подхващате и никаква работа. На този ден всички страдат с Богочовека, съпричастни са с неговата гибел и заравяне.

По-запознатите знаят, че църквата се обикаля и на Разпети петък, само че единствено един път, а не три пъти както против Великден. След като свещеникът изнесе плащаницата на вечерното свещенодействие, с нея се върви и алегорично се прави погребението на Христос. В края на службата свещеникът я взема от престола и я поставя в " гроба " в центъра на храма.

Минаването под плащаница на Разпети петък: Това е алегорично погребение на човешките грехове, които Христос изкупува със гибелта си. Затова през целия ден хората минават за помилван и за здраве. Богословите изясняват, че в действителност минаването под издигнатото място в действителност е израз на поклонението, смирението и скръбта на вярващите пред гроба на Христос, само че също по този начин и на признателност за изкуплението, което им е дарил.
Източник: glasnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР