Въвеждането на продуктова такса за дрехите втора употреба, подготвяно от

...
Въвеждането на продуктова такса за дрехите втора употреба, подготвяно от
Коментари Харесай

Важно за потребителите: Секира за дрехите втора употреба! Нова такса ги оскъпява с 20-30%

Въвеждането на продуктова такса за облеклата втора ръка, подготвяно от екоминистерството ще докара до повишаването им с 20-30%, сигнализират от сектора. Севдалин Спасов от Националния съюз на вносителите и търговците на облекла втора ръка сподели, че преди всичко потребителят ще бъде ненужно претрупан в допълнение, написа „ Монитор “.

По думите му даже на фона на междинната продажна цена от 2-3 лева на такива облекла, повишаването може да бъде с към 20-30%. „ Трябва да прибавим, че нашите клиенти са ценово най-чувствителната група от обществото “, разясни браншовикът. Според него тази такса ще бъде казус за Европа. „ Единствената страна, която има сходна такса е Франция, само че там се таксуват новите облекла пуснати в продажба (с половин, до един евроцент на бройка), а събраните средства се подкрепят преработвателите на облекла втора ръка с по 65 евро на звук “, разясни Спасов.
Той добави, че въпросното повишаване е нереално да бъде поето единствено от потребителите, това ще докара до съществени финансови усложнения на преработвателите и търговците на облекла втора ръка, което пък може съществено да заплаши съществуването на бранша, където работят над 8000 души. „ Законът е антиекологичен, тъй като не извършва задачите на Рамковата инструкция за отпадъците от 19 ноември 2008 година по отношение на отпадъците, предвиждаща предпочитан ред за ръководство на отпадъците, според който повторната приложимост следва да бъде насърчавана, като страните членки са длъжни да подхващат ограничения за поощряване на разновидностите, които обезпечават най-благоприятните за околната среда резултати като цяло. В документа се планува и страните членки да подхващат ограничения по целенасоченост за подкрепяне на повторната приложимост на продуктите и на действия по подготовка за повторна приложимост, по-специално посредством поощряване основаването на мрежи за повторна приложимост и ремонти и поддръжката за тях, потреблението на стопански принадлежности, критерии за доставка, количествени цели или други ограничения “, изясни Спасов.
На среща с екоминистъра Нено Димов, ръководителят на БСК Радосвет Радев заяви, че едвам от 2% до 5% от събраните и достовяни у нас облекла втора употреба отиват за заличаване и е изискал предвижданите нови продуктови такси да не важат за целия импорт, а единствено за онази част от него, действително водеща до замърсяване на околната среда. Нено Димов е прецизирал, че следва основаването на работна група за разработване на наредбата за продуктовите такси върху текстила, в която ще бъдат поканени представители на сектора.
По информация от Националния съюз на вносителите и търговците на облекла втора ръка, доставените от Западна Европа облекла се сортират в страната и дружно със събраните в България използвани облекла и текстил се реекспортират за някогашните страни от Оперативно-наблюдателно дело, Пакистан, Индия и няколко африкански страни.
„ Към момента има към този момент две компании, членки на нашата асоциация, които събират използвани облекла в България, които поради ниското им качество отиват най-вече за Пакистан и Африка “, добави браншовикът.
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР