Варна. Варна отново ще е домакин на най-мащабното театрално събитие

...
Варна. Варна отново ще е домакин на най-мащабното театрално събитие
Коментари Харесай

Международният театрален фестивал Варненско лято започва на 30 юни

Варна. Варна още веднъж ще е хазаин на най-мащабното театрално събитие в България - Международният сценичен фестивал " Варненско лято ", който се завръща онлайн сред 30 юни и 12 юли. Проявата е със съдействието на Община Варна .

Фестивалът се открива на 30 юни с юбилейния театър „ 100 “, празнуващ 100-годишнината на Варненския трагичен спектакъл на негова сцена. Във фестивалните дни театралното „ Варненско лято “ ще срещне феновете с 15 защити спектакли и специфични събития от България, Германия, Испания и Обединеното кралство. В рамките на българската селекция публиката още веднъж ще има опцията да види отличените продукции през миналия сценичен сезон. Сред тях е „ Боклук “, притежател на тазгодишните награди „ Икар “ и „ Аскеер “ за най-хубаво зрелище и за текст за спектакъл.

Дебютната пиеса на актрисата Елена Телбис завоюва състезанието на Театър 199 за камерна пиеса, а огромният артист и режисьор Ивайло Христов я сложи на негова сцена с актрисите Светлана Янчева (номинация за „ Икар “), Анастасия Лютова (награда „ Аскеер “) и Весела Бабинова. От афиша на един от най-успешните театри в страната фестивалната стратегия включва още „ Хаос “ – лирична комедия от финландския драматург Миха Миляхо в свежата постановка на Марий Росен и със завладяващите Йоана Буковска-Давидова, Елена Атанасова и Радина Думанян. Носителят на премията „ Аскеер “ 2021 за водеща мъжка роля Христо Мутафчиев ще може да се види в спектакъла на Народния спектакъл „ Плач на ангел “ от Стефан Цанев с режисьор Стоян Радев.

„ Империя на хубостта – мадам Рубинщайн “ (Сатиричен театър) е третата режисура на Бойка Велкова като режисьор. В пиесата на Джон Мисто за „ лъвицата “ на козметичната промишленост през предишния век Хелена Рубинщайн, тя влиза в ролята на самата Мадам Рубинщайн и е с номинация за „ Икар “ 2021 за водеща женска роля. Част от българската селекция е още новият театър на Теди Москов „ Няма да платим! Няма да платим! “ (Театър „ София “), както и въздействащото писмено зрелище „ Тяло, хвърлено под ъгъл към хоризонта “ на Василена Радева (номинация за „ Икар “) по книгата на Петя Накова „ Годината на осемте химии “. То наблюдава историите на няколко дами, които преодоляват тежка болест и тя ги води до изцяло преосмисляне на значимите неща в живота. Сред специфичните фестивални събития е показване на документалната книга за Цветана Манева „ Тя, Цветана Манева “ с създатели Георги Тошев и Яна Борисова.

То ще е съпроводено от концерт на пианиста Милен Кукошаров и Кристиян Велчев (виолончело), с цел да се трансформира в същинско прочувствено прекарване.

Международната селекция на фестивала се открива с атрактивния отвесен танц на нидерландската компания AIRA на фасадата на Фестивалния и конгресен център, като към нея особено ще се включат музикантите Керана и космонавтите. „ Полетът “ отбелязва 20-та годишнина от побратимяването на Варна и Дордрехт и се реализира взаимно с Посолството на Кралство Нидерландия.

В рамките на фестивала ще бъде показан и един от най-хитовите спектакли на интернационалната сцена – „ Зловещата котловина “, продукция на немския реформаторски колектив „ Римини Протокол “ (Щефан Кеги) и влиятелния спектакъл „ Мюнхнер Камершпиле “. Заглавието отбелязва странния резултат, който андроидните роботи провокират заради приликата си с индивида. А какво се случва, когато на сцената актьорът-човек е сменен с негово копие-робот? Програма „ Интермецо “, осъществяваща се взаимно с музикалния фестивал „ Варненско лято “, ни среща с едни от най-хубавите фламенко танцьори, водени от Давид Гутиерес в неговия театър „ Фламенко: възобновление “ въз основа на пламенния испански танц. По традиция фестивалът включва и прожекция от афиша на NT Live, представящ най-хубавото от английския спектакъл на кино екран. Този път феновете ще могат да видят изява на филмовата звезда Джеймс Макавой (X-Men, Изкуплението) на театрална сцена в „ Сирано дьо Бержерак “ – истинска модерна интерпретация на пиесата от Едмонд Ростан с доста рап, бийтбокс ритми и лирика.

Финалът ще се сложи на 12 юли в Археологическия музей с фестивалната продукция „ Портрети на незнайното “. Тя сплотява три от най-изявените създатели в българския спектакъл – Явор Гърдев, Петър Дундаков и Венелин Щурелов.

Билети могат да се закупят от 14 юни на касите на Драматичен спектакъл „ Стоян Бъчваров “ и на Фестивалния конгресен център.
Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР