В Русия започна серийно производство на най-новата въздушна ракета с

...
В Русия започна серийно производство на най-новата въздушна ракета с
Коментари Харесай

„Бронебойчик“ тръгва към предната линия: руските отбранителни заводи пуснаха в серийно производство нова мощна въздушна ракета

В Русия стартира серийно произвеждане на най-новата въздушна ракета с огромна мощ " Бронебойчик "

Има такава специфичност в развиването на боеприпасите – всеки добър пример поражда още по-добър. Става дума единствено за новия „ Бронебойчик “.

В продължение на доста години нашата войска беше въоръжена с неуправляемата авиационна ракета (НАР) С-8 или просто " осмицата ". Тази дума " неуправляем " ме караше да съм песимистичен, до момента в който не видях по какъв начин в Афганистан нашият военен хеликоптер с тъкмо тази " осмица " със снайперска акуратност размаза тайфа „ душмани “ в планината.

С-8 към момента е в употреба и през днешния ден. И до неотдавна доста инженери-конструктори (и авиационни специалисти) имаха вяра, че нищо по-ценно не може да се изтръгне от този артикул. Той е достигнала тавана си. Но „ златните глави “ на Научно-производствения тръст „ Техмаш “ и Неправителствени организации „ Сплав “ не смятаха по този начин. И взеха решение да създадат по-мощна ракета за своя сметка. Тоест, по своя самодейност. И го направиха.

Някои началници в Министерството на защитата изначало реагираха на нововъведението с съмнение, даже „ демонстрираха колебливост “. Въртяха носове, правеха корекции в заданието. Но когато концернът създаде първата партида обещаващи НАР и организира пробни военни тествания (бойното им потребление бе отработено на практика), на ракетата беше дадена зелена светлина.

И в този момент отбранителната индустрия ги пусна на конвейр. Е, защото новата ракета в някои връзки идва от известната фамилия С-8, тя получи съответния код - С-8 OФП. Не, не става въпрос за физическо образование. OФП значи „ осколочно-фугасно проникваща. И избраха ужасно име - " Бронебойчик ".

ТАКТИКО - ТЕХНИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ

Новата ракета е направена в по този начин наречения остарял форм-фактор на изделието С-8. С други думи, размерите и формата са идентични. Това значи, че към този момент съществуващите стартови блокове отлично могат да се употребяват за нея. И това значи, че не са нужни спомагателни разработки, преоборудване. Това икономисва пари и, най-важното, време.

В същото време се употребяват изцяло нови съставни елементи и решения, осигуряващи доста нарастване на главните характерности.

Да, калибърът на ракетата С-8 OФП остана същият - 80 мм. Дължината на продукта е 1500 мм, което като цяло подхожда на другите членове на фамилията. Начално тегло - 17 кг. Но у „ Бронебойчика “, за разлика от " майката " - С-8, има нова осколочно - фугасна бойна част (БЧ) от проникващ вид. Бойната глава с тегло 9 kg носи повече от 2,5 kg експлозив (оригиналната С-8 имаше 1 kg).

Освен това има заякчен корпус с прорези отвътре - това обезпечава по-голямо разпространяване на осколките.

Бойната глава е оборудвана с двурежимен контактен взривател - може да се настрои да детонира при контакт с задачата или с известно закъснение – с цел да пробие преградата и да се взриви на праченца едвам зад нея.

За новата НАР е създаден ракетен мотор с твърдо гориво с нараснала енергийна продуктивност - с негова помощ се обезпечава полет на разстояние до 6 km (най-модерните модификации на С-8 летят на 3-4 km ).

Благодарение на новия мотор, по мнението на водачите - изпитатели на хеликоптери, се опростява осъществяването на бойния метод към задачата и понижава вероятността противниковата противовъздушна защита и зенитната артилерия да доближават до зоната за проваляне. Тоест сигурността на екипажа се покачва. Освен това новият мотор компенсира забележителното нарастване на масата на самата ракета и нейната бойна глава.

Друг значим " плюс ": с помощта на запазването на формата на ракетата, продуктът С-8OФП може да се употребява с всички досегашни окачени пускови установки, които към този момент са налични във Военновъздушни сили. Такива устройства могат да носят от 7 до 20 ракети. И отсам заключението: „ Бронебойчиците “ могат да се употребяват от необятна гама съветски самолети и хеликоптери на фронтовата авиация.

Мои познати - експерти от отбранителната промишленост ми споделиха, че преди всичко новото оръжие ще получат щурмовите самолети Су-25, както и многоцелевите хеликоптери.

Бойната глава пробива разнообразни трудности - тухлени и бетонни пространства (което, както знаем, е доста значимо по време на специфичната операция). Освен това по време на тестванията С-8 OФП дейно унищожи и леко бронирани машини.

Като цяло, това, което е належащо през днешния ден на бойното поле.

Превод: Европейски Съюз

Подпишете се за референдума за " Мир и Суверенитет " на https://narodna.me/ 

ВИДЕО: https://www.youtube.com/watch?v=Cp-xtnT1_Dg

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: 

и за канала ни в Телеграм: 

Влизайте непосредствено в сайта   . Споделяйте в профилите си, с другари, в групите и в страниците. По този метод ще преодолеем рестриктивните мерки, а хората ще могат да доближат до различната позиция за събитията!?
Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР