В публикацията си Разходи за труд и работна заплата –

...
В публикацията си Разходи за труд и работна заплата –
Коментари Харесай

България с най-ниски сравнителни разходи за труд в ЕС

В обявата си " Разходи за труд и работна заплата – България 2022 "   Агенцията за икономическо развиване на Германия (Germany Trade & Invest - GTAI), осведоми за пазара на труда, разноските за заплати и трудовото законодателство в България, оповестиха от Германо-българската индустриално-търговска камара в последния брой на бюлетина си Bulgarien Aktuell, получен в Българска телеграфна агенция. България отбелязва относително най-ниските разноски за труд в Европейския съюз (ЕС). Но фирмите би трябвало да се стараят повече, с цел да задържат квалифицираните чиновници.

Пазар на труда

Въпреки че българският пазар на труда се възвърне от рецесията с ковид, някои работодатели се борят със структурни недостатъци, се показва в обявата, където се цитират данни на Агенцията по заетостта, съгласно които търсенето на личен състав се е повишило с 13 на 100 през първите три месеца на 2022 година по отношение на същия интервал на предходната година.

Особено огромно е търсенето на личен състав в областта на услугите. От началото на 2022 година се е засилила наклонността за битка за квалифицирани фрагменти, която потиска равнището на безработицата. За 2022 година се чака квотата да спадне още и да бъде сред 4,8 и 4,9 на 100, са пресметнали от Агенцията по заетостта.

Най-голяма потребност от квалифицирани служащи има в търговията на едро и дребно, в логистиката и превоза, в ресторантьорството и в ИКТ бранша. В производството множеството работодатели възнамеряват да задържат и леко да усилят личния състав си. Агенцията по заетостта регистрира най-голяма потребност от фрагменти в текстилната и кожарската индустрия, в машиностроенето и металургията.

Ниските разноски за труд са преимущество на местоположението

Според Евростат за 2021 година междинните разноски за труд са били към 7 евро на час. Коефициентът на претовареност е бил 68,1 на 100 в края на 2021 година и съгласно Националния статистически институт (НСИ) е с 3,9 процентни пункта по-висок от този през 2021 година Заради огромното търсене на личен състав фирмите в някои случаи усилват заплатите. Около 65 на 100 от заетите работят в областта на услугите и към 30 на 100 в индустрията. Разходите за труд са нарастнали над междинното ниво от 9,1 на 100 на годишна база през 2021 година, оповестява Евростат.

Възнаграждения и заплати

Секторът на услугите записва най-голямото нарастване на разноските за труд с 14,4 на 100 през първите три месеца на 2022 година по отношение на същия интервал на предходната година. Разходите за труд са нарастнали с 11,8 на 100 на годишна база в индустрията и с 10,7 на 100 в строителството през същия интервал, оповестява Национален статистически институт.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР