В поредица от разследвания в последните два месеца в ефира

...
В поредица от разследвания в последните два месеца в ефира
Коментари Харесай

Разследване на Нова: И в пловдивска болница слагат стентове на здрави хора

В поредност от следствия в последните два месеца в ефира на демонстрираха фрапиращи разкрития за измами в родното опазване на здравето. Една от тях бе за това по какъв начин кардиолог от държавната болница в Пазарджик получава 57 000 лв. месечна заплата, поставяйки стентове на огромен брой пациенти, в това число и здрави. Така доктор Петър Лазов получава полагащия му се % от клиничната пътека -  към 2000 лв. за всеки подложен стент. Доказахме тези изказвания посредством опит. Сдобихме се с коронарография на здрав човек. Няколко експерти, включителносветилото проф. Генчо Начев, потвърдиха това. Ден по-късно човек от екипа ни се направи на пациент и отиде в кабинета на пазарджишкия доктор, носейки диска със същото коронарогравско проучване. Две минути по-късно доктор Лазов отсече, че подставеното лице има потребност от стент.

Поставянето на стент в сърцето на здрав човек съществено поврежда неговото здраве. Освен това по този метод се източва и Здравната каса. Така разяснява случая проф. Генчо Начев. Той и шефът на НЗОК обясниха, че слагането на стентове на здрави хора се е трансформирало в процедура в цялата страна поради 5 000 лева, които Касата заплаща за процедурата за всеки пациент, а екипът ни за пръв път образно сподели по какъв начин се случват нещата. И двамата експерти обявиха, че нещата са стигнали до там, че лечебните заведения пращат микробуси по селата, които докарват възрастните хора сякаш за проучвания. След това всички се оказват с сложени стентове.

След излъчването на материала получихме десетки сигнали, подкрепени с доказателства, от пациенти, на които доктор Лазов е сложил стентове без потребност.
Получихме сигнали за същите злоупотреби на кардиолози и от други лечебни заведения в страната. Един от тях се оказа от Пловдив - началникът на кардиологичното поделение в държавната болница доцент Иван Мануков. Той се прочу още преди 10 години със заплатата си от 30 000 лв.. На 9 октомври тази година жертва на доцент Мануков в пловдивската болница става Динко Бобчев.

-->

„ Бях на сауна в композиция със студена вана. Почуствах неразположение, аритмия на сърцето. Обърнах се към лекар Мануков, който познавам от 25 години. Той и синът му, който работи при него, ми направиха коронарография. Тогава ми споделиха, че имам 85% задръстване. После в епикризата прочетох, че са 75% на едната артерия и уголемение на сънната ”, сподели пострадалият. Бобчев показа и бележката, в която е посочено, че би трябвало да бъдат сложени два стента. Ако това не се случело до няколко дни, пациентът бил застрашен от солиден инфаркт или инсулт, споделили лекарите.

Шокиран, Динко Бобчев звъни на собствен другар доктор, който го изпраща за още един обзор в софийска болница. Там пациентът носи диска с проучването и епикризата. Посреща го проф. Златарева, която изрично декларира, че сърцето му е крепко и не се нуждае от стентове. Думите й удостоверява и различен нейн сътрудник – проф. Петров.

„ Казаха, че това е машинация и наподобява на пазарджишката история. В началото не можах да допускам, че доцент Мануков ме е излъгъл и макар че тези двама доктори са доайени в своята област, ги помолих за трето мнение. Те ме насочиха към техен сътрудник – съдовия хирург проф. Гроздански. На прегледа при него също се откри, че съм безусловно функционално здрав човек ”, споделя пострадалият Динко Бобчев.

" Потресен съм, че за едни 2 хиляди лева, които щяха да вземат от пътеката, щяха с два стента да ме създадат неработоспособен за цялостен живот. "


Екипът на NOVA потърси един от тримата – проф. Иво Петров, който е и народен съветник по инвазивна кардиология. И пред камерата ни той удостовери, че пациентът е здрав и няма потребност от интервенции. Медикът посъветва всички пациенти да търсят и второ мнение.

Мъжът от репортажа се прибира в Пловдив, към този момент спокоен. И, естествено, не се явява в пловдивската болница, в деня, в който са го записали за слагане на два стента.
„ Но тогава започнаха да ми се обаждат. Имам и известие от млада лекарка, на име Венета, която работи в същото поделение. Пита ме за какво не съм пристигнал. Дори доцент Мануков ми звъня, само че защото съм доста отчаян от този човек, не му подвигнах телефона. Тогава той позвъни на брачната половинка ми да попита за какво не съм отишъл. Тя му сподели, че съм се отказал, защото сега се усещам добре. След това аз взех решение да дам гласност на този случай и подадох тъжба в прокуратурата. Но теч на информация ли се получи, не знам какво и след четири дни получих по пощата нова епикриза със същата дата, единствено че нов образец, в който към този момент са изменени данните и това притеснение на сърцето ми от 85-75% е станало на 50% задръстване. Аневризмата си остава ”, описа Динко Бобчев. И добавя: „ Потресен съм, че за едни 2 000 лв., които щяха да вземат като % от здравната пътека, щяха да ме трансфорат в неработоспособен за цялостен живот ”.

При опита ни за изявление с него, единственото което, доцент Мануков сподели, беше, че пациентът е викнат на 14 октомври, не за слагане на стентове, а с цел да направи проучване на велоергометър. Въпросният тест е най-елементарното, начално проучване. Ако на него пациентът се почувства изтощен или се задъхва, тогава се минава към тежкото и даже рисково проучване – коронарографията. При нея в кръвта се вкарва контрастно вещество. Така се вижда има ли стеснения на съдовете и къде тъкмо се намират.

Екипът на NOVA заведе пациента на доцент Мануков при шефа на Здравната каса, с цел да го запознае персонално с следващия опит за източването й посредством увреждане на здрав човек.
„ Проверката е най-малкото нещо, което ще се направи. Където има интерес за изкарване на лесни пари, има и такива дейности. Бездействието на институции, в това число и тази, която ръководя аз, в дълъг интервал от време, са довели до това, което виждаме и това, което изнасяте и вие в този случай ”, съобщи доктор Дечо Дечев.

След светкавична инспекция на Здравната каса в пловдивската болница, която продължава и сега, проверяващите откриха трета епикриза в документите на пострадалия. Тя още веднъж е със същата дата, само че с нови промени в заключенията на доцент Иван Мануков. През 2009 година той бе в центъра на скандал с излишно поставяни стентове след инспекция на здравното министерство. Десет години по-късно виновност и осъдени няма, а доцентът продължава да е началник на отделението.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР