Уникална структура дълга 10 метра, с две отделни камери, които

...
Уникална структура дълга 10 метра, с две отделни камери, които
Коментари Харесай

Уникално! Правят Голямата могила магнит за туристите в Пловдивския район ,,Южен“

Уникална конструкция дълга 10 метра, с две обособени камери, които имат връзка между тях – това съставлява Голямата могила в пловдивския регион „ Южен “, описа пред публицисти шефът на Регионалния археологически музей доцент доктор Костадин Кисьов, съобщи кореспондент на Plovdiv24.bg.
Археолозите назовават местността Южния некропол на Филипопол, тъй като тук е имало към 60 могили. Днес е останала единствено Голямата могила, която е и най-запазена. Тя е от II-I век преди Христа, т.е. малко преди римското настъпление в Тракия. Датировката е направена на база откритите съдове и метода на строеж, изясни доцент Кисьов.
Той счита, че обектът не е храм, тъй като не е построено по строителните догми на гробниците. Тук не са открити остатъци от погребения, а единствено от обредни дейности – съдове, кости и опалвания, което допуска, че е имало ритуално жертвоприношение на животни и най-вероятно пиянство на вино. Засега обаче остава незнайно какъв фетиш се е практикувал.
Най-интересното в оборудването е, че е покрито от край до край с трегери от сиенитни блокове, като сред тях има сиви гнайсови плочи, тук там замазани с глина. Използвани са четири типа камъни, всички са били взети от друга сграда и донесени на това място за преизползване. Градежът от мраморни квадри няма вътрешна мазилка, няма и рисунки по стените.
Археологическите изследвания ще продължат и идната година в северозападната част на обекта, като концепцията е да се стигне до 2 метра дълбочина.
Голямата могила се намира в парцел държавна благосъстоятелност и тук би могло да се направи музей навън и да се трансформира в огромна атракция. Част от територията ще бъде наранена от предстоящ път от регион „ Южен “ за Асеновград. Затова е значимо в идващия бюджет на община Пловдив да се плануват средства за планиране за реституция и консервация на проученото, уточни заместник-кметът по просвета, археология и туризъм Пламен Панов.
„ Обектът има огромен капацитет. Искаме да направи атракция, която да води туристи. През тези 4 години с доцент Кисьов планирахме всяка стъпка, тъй като той знае за моята концепция за децентрализация на културата и изнасяне към периферията “ – сподели Панов.
За 4 години община Пловдив е вложила 1 250 000 лв. за изследване на всички археологически обекти в града.
Източник: 7dnibulgaria.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР