Трябва да се състави правителство и функциониращо, сравнително хомогенно мнозинство,

...
Трябва да се състави правителство и функциониращо, сравнително хомогенно мнозинство,
Коментари Харесай

Крум Зарков няма да приеме да е министър в редовен кабинет, не се отказва от БСП

" Трябва да се сформира държавно управление и функциониращо, относително хомогенно болшинство , което да одобри многото закони на служебното държавно управление ", сподели още Зарков в изявление по. " Това, да вземем за пример, е законът за бюджета, който подсигурява швейцарското предписание за увеличение на пенсиите с 12 %, увеличение на учителските заплати, на заплатите на тези държавни чиновници, които не се възползваха от последната индексация ", уточни Зарков.

Социалистът сподели, че не би приел да стане министър на правораздаването в постоянно държавно управление.

" Не, това би означавало да съм политически министър. Имам партия, от която не се отхвърлям, това са решения, които се вземат по различен метод ", съобщи Зарков, който е член на Българска социалистическа партия.

 

След петите следващи избори към момента не е ясно ще има ли образувано обикновено болшинство, разяснява министърът. " Нека създадем това, което е на една ръка разстояние, и вероятно всеки към този момент да се бори за своите по-големи и ексцентрични хрумвания ", прикани той политическите сили. И подсети, че преди изборите всички политически сили заявиха, че поддържат предложенията за промени в Наказателно-процесуален кодекс и в Закона за правосъдната власт, които изготвя Зарков.

" Надявам се да поддържат и това няма да е заставане зад мен. Ако го създадат, аз пръв ще поздравя всяка една от политическите сили, всеки един от депутатите, който ги е подкрепил, че е отворил пътя на България към правовия ред, че е свалил от България неоправдателни решения, които плащаме всички ние непрестанно и без причина, че е разрешил да влезем в Шенген, че няма да ни сочат непрестанно с пръст и да чакаме отчет след отчет ", съобщи той.

Той разяснява по отношение на законопроекта, че е модифицирана напълно дребна част от към този момент направеното от предходния правосъден министър Надежда Йорданова.

" Промените не са основни. Когато има сигнали и съществени данни за вероятно осъществено закононарушение на основния прокурор или някой от заместниците му, арбитър с сан на висш арбитър ще бъде определен на инцидентен принцип, с цел да управлява следствието. Ако той счете, че има задоволително доказателства, различен арбитър ще внесе обвиняване. За несъмнено време двама висши съдии ще упражняват функционалностите на прокурор по едно дело и един въпрос и откакто то завърши, те ще се върнат назад на съдийските си банки, с цел да не може нито преди делото, нито след него този, който го води, да бъде подвластен от индивида, който проверява ", изясни Зарков.

Според Зарков законопроектът е извънредно значим и не визира единствено един човек. 

Министърът се надява депутатите от 49-ия парламент да поддържат, както измененията в Закона за правосъдната власт, по този начин и измененията в Наказателно-процесуален кодекс.

Попитан може ли прокуратурата да се реалокира в изпълнителната власт, както е в Съединени американски щати, Зарков отговори, че по този начин проблемите ѝ няма да се решат.

" Когато основният прокурор е част от изпълнителната власт, той упреква. Когато е магистрат, както при нас, той би трябвало да откри обективната истина, т.е. той не е единствено обвинител, той е първата линия на отбрана, която би трябвало да откри дали против вас имза в действителност съществени доказателства или не. Той гледа какво ви овинява и какво ви оневинява. Разделението на изпълнителната власт и на обвинителната власт съгласно мен би трябвало да бъде непокътнато ", счита Зарков.

На въпрос за какво Сърбия за следващ път отхвърля правна помощ за екстрадиция на търсени от българските управляващи лица, във връзка настояването за арест на създателите на " Нексо ", Зарков отговори, че правосъдната система там е друга.

" У нас решението за екстрадиция го взима съдът. В Сърбия дали това го взема решение на последна инстанция техният министър на правораздаването. Има такива страни, знаете имаме и с Дубай доста известни случаи, в които би трябвало да се развива правната помощ и явно тук интернационалният юридически ред не е задоволително ефикасен ".

Зарков уточни, че Българска социалистическа партия се е затворила, само че пред нея към момента има хоризонти, тъй като е единствената лява партия с посланичество в Народното събрание.

" На въпроса може ли да стане още веднъж огромна и основна партия, отговорът е - може и би трябвало. Българска социалистическа партия би трябвало да бъде прогресивна, огромна, лява партия и в нея има хора, които да могат да го осъществят. Но доста основна е ролята на хората, които задават посоката. В момента други, не аз, носят отговорност за нейното развиване. Мисля, че напълно скоро Българска социалистическа партия ще откри пътя, нужен освен за социалистите, само че и за хората ", оптимист е Крум Зарков.

По думите му двете служебни държавни управления, в които е взел участие, са се справили със дилемите си.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР