Това заяви Сергей Станишев, лидер на ПЕС и български евродепутат

...
Това заяви Сергей Станишев, лидер на ПЕС и български евродепутат
Коментари Харесай

Станишев за дилемата в партията: Отговорност на всеки е дали спасяваме лидера или БСП

Това съобщи Сергей Станишев, водач на ПЕС и български евродепутат в предаването „ Политически НЕкоректно “ по БНР.

" Рискът е тя да мине в категорията на незначителните партии, тъй като в отчета на Корнелия Нинова не чух същински, прям, сериозен разбор по какъв начин за четири години загубихме близо 700 хиляди гласоподаватели. Да, бяха посочени пандемията, машинното гласоподаване и други, само че това не попречи на възхода на други политически субекти ", съобщи още Станишев.

„ Истинският отговор за резултатите от последната година е, че Българска социалистическа партия не съумя да бъде възприета като ясна и безапелационна съпротива, а и като опция на статуквото. Сега сме в ръководството и това е прелестно за една партия, само че не подсигурява, че сме в положение с 10% от гласовете и 26 депутати да формираме главните насоки на политиката на държавното управление. Не подсигурява и че ще има растеж в доверието към Българска социалистическа партия – към този момент имаме проблем не с периферията, а с ядрото на партията.

Всеки пратеник би трябвало да осъзнае отговорността си освен пред личната си кариера, само че пред нашата партия дълготрайно. Правителството беше образувано много небрежно под напън на събитията и Българска социалистическа партия не е най-желаният сътрудник. Останалите три партии в кабинета са с много по-близки връзки и позиции в сравнение с с Българска социалистическа партия. Разтревожен съм, че в така наречените договаряния, които започнаха транспарантно, всички основни и чувствителни въпроси бяха тласнати във времето към работни групи. Това значи, че е евентуално изобщо да не бъдат решени. Пример са настояването на Българска социалистическа партия лечебните заведения да не са търговски сдружения, както и бъдещето на атомната енергетика. Тук няма ясни задължения и посока в съдружното съглашение, а позициите на част от партиите в ръководството са радикално разнообразни от тези на Българска социалистическа партия.

Хората са изморени от изборния маратон през миналата година, само че в случай че оставката на ръководителя на Българска социалистическа партия не бъде доказана, ще изглеждаме гротесктно в очите на тези 700 хиляди гласоподаватели, които не избраха Българска социалистическа партия. Все едно им споделяме: „ Ние си живеем в наш личен свят и вашата оценка е без значение “. Такава липса на връзка с действителността се заплаща тежко в дълготраен проект. “

По отношение на идния директен избор за ръководител на Българска социалистическа партия, Станишев разяснява:

„ Нямам особени илюзии за този избор. Не мисля, че настройката е да се основат условия за почтено съревнование. Видяхме по какъв начин беше аранжиран процесът през 2020 година Този формат слага ръководителя над всички партийни органи и основава условия за вождизъм. Ние не сме ГЕРБ, не бяхме ГЕРБ, само че сме се запътили точно към този модел. Формално директният избор е най-демократичната форма, само че не и когато няма почтено съревнование на хрумвания, а всеки, който мисли друго, се жигосва с разнообразни табели. Днес сред членове на Българска социалистическа партия се разменят реплики като „ изменник “ – по този начин не се приказва в една партия, където обичайното послание е „ другарю “, това е двуличие.

Говоря с доста делегати през днешния ден на Конгреса – няма изключително висок дух, една трета от делегатите изобщо не пристигнаха – показателно за равнището на демотивация на членовете на Българска социалистическа партия.

След едни от изборите, които загубихме предходната година, реакцията на управлението беше „ загубихме, само че продължаваме напред “. Аз мисля, че би трябвало да се спрем и да помислим накъде продължаваме, другояче може да се окаже, че продължаваме надолу. След като паднахме до позицията на трета политическа мощ си мислехме, че не може по-надолу. Е, оказа се, че може.

България има потребност от мощна лява партия, която е европейска. Тази линия, която доминираше през последните години, патриотарският метод, антиевропейската реторика помогнаха на други политически субекти, а не на Българска социалистическа партия. Идентичността на всяка лява партия, без значение от епохите е общественото, човешките права във всичките им аспекти, достолепието на всеки човек.

Ще забележим в каква степен ще се осъществят обществени политики. Основните обществени тематики се приказват от „ Продължаваме промяната “, министърът на финансите „ раздава “ парите за обществени заплащания. По тези тематики не проличава ролята на Българска социалистическа партия. В едно съдружно ръководство водещата партия постоянно обира позитивите, а по-малките най-често – негативите. И опитът на Българска социалистическа партия го демонстрира – ние „ плащаме сметката “. Затова би трябвало деликатно, ясно и изрично да отстояваме нашата визия, в случай че желаеме нашето присъединяване да донесе някаква изгода за страната. “

България е суверенна страна и не трябва да се поддаваме на ултиматуми, а да бъдем гласът на разсъдъка.

Попитан от Петър Волгин за настояванията на Москва да бъдат изтеглени силите на НАТО от България, Станишев съобщи:

„ Нормално e всяка суверенна страна да реагира изрично на сходни претенции, не може да ни се слагат ултиматуми. България сама дефинира националния си интерес и по какъв начин да подсигурява националната си сигурност.

Друг въпрос са цялостните връзки сред Русия и НАТО, това е сложна тематика. За първи път виждаме съветската страна толкоз ясно и изрично да слага своите терзания. Водят се диалози. Тревогите и сигурността на всяка страна би трябвало да бъдат обезпечени задоволително съществено. “

Президентът на ПЕС разяснява, че България може да бъде глас на разсъдъка и разговора. “Вярвам, че и най-трудните диалози са по-добри от всяка борба и ескалация. Против съм говоренето вид ескалация от студената война, без да се чува другата страна. Това е рисково, когато става дума за супер страни с нуклеарно оръжие. “

Подкрепям метода на премиера да разшири тематиките за разговор със Северна Македония

На въпрос за визитата на образеца Кирил Петков в Северна Македония, президентът на ПЕС уточни:

„ Моята оценка е по-скоро позитивна. Имаше значително рецензии, само че самият жест е в наш интерес, ние сме в по-силната позиция в този спор като член на Европейски Съюз. С това посещаване се основава неофициално отношение и се показва доброжелателство. Най-важното е да излезем от говоренето от последната година – ултиматум от едната страна и контраултиматум от другата. България има ясна позиция, гласувана от Народното събрание, която не оставя доста място за маневри. Македонската страна също има по никакъв начин негъвкава позиция. Затова е отговорност на политиците да намерят решение. Разбира се, дълготрайният български интерес е всички страни от района да влязат в Европейски Съюз. “

Лидерът на европейската левица съобщи уточни, че постигането на взаимни отстъпки е въпрос на доста тъничък баланс. „ Одобрявам метода да се измести фокусът от чисто историческите разногласия към сплотяващи неща. Неизбежно ще стигнем и нуждата от решение по най-чувствителните въпроси, само че няма по какъв начин да стоим в тази затворена позиция, която е доста комфортна за някои политици – да се крият зад националния интерес, само че в последна сметка тя не обслужва дълготрайния български интерес. “

Не се колебая в положителните планове на кабинета „ Петков “, само че прекалено много запас се концентрира в ръцете на една партия

„ Не се колебая в положителните планове, само че ми се коства, че прекомерно доста управнически и финансов запас се концентрира в ръцете на един индивид – „ Продължаваме промяната. “ Няма явен механизъм за взимане на съдружни решения. По мое време имаше специфичен формат – Съветът на обединението, където на съвещания, последвани от конференции, се водеха разногласия по политики, в това число преди да се внесе бюджетът. Липсата на сходен формат в този момент е риск най-много за Българска социалистическа партия, а не за Политическа партия. Правителството би трябвало да се концентрира повече върху социално-икономическата политика, която визира всекидневието и на служащите, на бизнеса, на пенсионерите. На този стадий главното говорене е за правосъдната промяна – несъмнено доста значима тематика, само че считам, че е нужен по-разумен баланс сред целите. “

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Екологичен потенциал: https://www.socialistsanddemocrats.eu/

.

Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР