Търговско-икономическите отношения на България с Обединените Арабски Емирства се развиват

...
Търговско-икономическите отношения на България с Обединените Арабски Емирства се развиват
Коментари Харесай

България и ОАЕ разширяват сътрудничеството в земеделието и туризма

Търговско-икономическите връзки на България с Обединените Арабски Емирства се развиват от 1971 година, като получават непрекъснат темперамент след 1975-а. През 1992 година е прекратена активността в Дубай на Българския търговски център. След това контактите с компании от ОАЕ се реализират най-вече посредством медиатори от Италия и Ливан.

От април 2018 година има българско посолство в Абу Даби,  столицата на Обединените арабски емирства. Арабската страна също има собствен дипломат в София.

Според предварителните данни на митническата статистика, през предходната година двустранната търговия възлиза на 137.7 млн. щ.д. и демонстрира растеж от 18.8% по отношение на 2020-а. Българският експорт е на стойност 94.2 млн.щ.д. /близо 15% ръст/. Вносът от ОАЕ пък е за 43.5 млн. щ.д. и пораства с 28.4 на 100.

С цел усилване на двустранните връзки Министерският съвет утвърди план на Меморандум за съгласие за съдействие в региона на земеделието сред Министерството на земеделието и Министерството на климатичните промени и околната среда на Обединените арабски емирства.

С подписването на този документ ще се търси разширение на двустранното съдействие в региона на земеделието, продоволствената сигурност, сигурността на храните, рибарството и други области от съвместен интерес. В осъществяване на Меморандума двете страни ще си сътрудничат посредством продан на информация за националните си законодателства, продан на специалисти и при осъществяването на планове и стратегии от съвместен интерес за реализиране на по-висока продоволствена сигурност.

За първи път ще бъде основана нормативна рамка за съдействие в региона на туризма сред България и Обединените арабски емирства.

Правителството утвърди изменение на РМС № 652 от 2019 година за одобрение на план на Меморандум за съгласие по отношение на съдействието в региона на туризма сред Министерството на туризма и Министерството на стопанската система на Обединените арабски емирства. Документът отразява готовността на двете страни да основат най-благоприятни условия за взаимноизгодно партньорство в бранша.

Документът отразява готовността на двете страни да основат най-благоприятни условия за взаимноизгодно партньорство в бранша. Те ще предизвикват вложенията в него и ще вземат участие в интернационалните туристически и капиталови изложби, проведени на тяхна територия. Меморандумът слага фокус и върху стимулиране на самодейностите за разпространение на културно-историческите монументи за двустранно развиване на културния туризъм.

България и ОАЕ ще обменят информация и опит също в администрирането на хотели и курорти, в организирането на образователни стратегии и техники за образование на фрагменти в туризма, в областта на събирането на туристическите данни и в статистиката, в лицензирането на туристически уреди, както и в развиването на здравния туризъм.

Двете страни ще задълбочат съдействието си и в границите на интернационалните конгреси и по линия на интернационалните обединения като Световната организация по туризъм към Организация на обединените нации и други.

 
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР