Соченият за ромски лидер Кирил Рашков, известен и като Цар

...
Соченият за ромски лидер Кирил Рашков, известен и като Цар
Коментари Харесай

Цар Киро отново влиза в затвора

Соченият за ромски водач Кирил Рашков, прочут и като Цар Киро, още веднъж влиза в пандиза. Той ще излежи ефикасна присъда от 8 месеца за държане на живак и на нерегистрирани археологически обекти, заяви БНР.

С Решение № 140/24.11.2020 година по наказателно дело № 618/2020 година тричленен състав на Върховния касационен съд промени присъдата на Апелативния профилиран углавен съд, като понижи наказването му от 2 години затвор на 8 месеца. Наложената му санкция от 10 000 лева остава в действие. При установяване на решението са взети поради влошеното му здравословно положение и напредналата възраст - 79 година

Делото бе формирано по касационни тъжби на Кирил Рашков, Симеон Илиев и Радослав Петров против въззивната присъда на АСНС, с която отчасти е анулирана присъда на Специализирания углавен съд. В жалбата на Цар Киро са изложени изказвания за липса на доказателства, сочещи, че той е създател на закононарушенията, за които е наказан.

В решението на Върховен касационен съд се споделя: " Апелативният профилиран углавен съд е приел за несъмнено открит обстоятелството, че точно подсъдимият Рашков е имал фактическата власт върху двете шишенца, съдържащи живак, като в поддръжка на решението си е изложил подробни и безапелационни съображения ". Неоснователни са и недоволствата във връзка с осъждането за държане на археологически обекти, които не са регистрирани по съответния ред. Според висшите съдии АСНС в детайли е обосновал извода си по отношение на авторството, базирайки се на събитието, че археологическите обекти са открити в дома на Рашков, в каса, намираща се в спалнята му и отворена с ключ, конфискуван при персоналния му обиск.

Тричленният състав на Върховен касационен съд приема за основателно обаче настояването за понижаване размера на наложените на Рашков санкции. Изложеният в претекстовете на решението на АСНС разбор на събитията, относими към индивидуализацията на наказването, е обширен и цялостен, само че съгласно касационния състав не е съобразено в задоволителна степен здравословното положение на жалбоподателя и напредналата му възраст. В решението на Върховен касационен съд написа: " Към сегашния миг подсъдимият Рашков е на близо 79 години и страда от съществени и животозастрашаващи болести. По делото е налице изобилна здравна документи, от която се открива, че той страда от сърдечна непълнота с прекарани два инфаркта, има тежък диабет с инсулиново привършване, хронична бъбречна непълнота и хроничната обструктивна белодробна болест. Налице са данни, че се нуждае от лекуване в незабавен порядък за подкрепяне на функционалностите на сърцето. Всички тези условия дават съображение на касационния състав за извод, че наложените на жалбоподателя санкции не подхождат на извънредно тежкото му здравословно положение и следва да бъдат понижени... ".

Поради това Върховен касационен съд променя въззивната присъда, като за държането на живак дефинира наказване от 3 месеца " отнемане от независимост ", а за държането на археологически обекти - 8 месеца " отнемане от независимост ".

Присъдата на Върховен касационен съд е дефинитивна и не предстои на обжалване.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР