Снимка Булфото, архивПовишаването на конкурентоспособността на българската икономика зависи от

...
Снимка Булфото, архивПовишаването на конкурентоспособността на българската икономика зависи от
Коментари Харесай

Румен Радев: Повишаването на конкурентоспособността на българската икономика зависи от научно-образователния и човешкия потенциал на страната ни

Снимка Булфото, списък

Повишаването на конкурентоспособността на българската стопанска система зависи от потреблението на научно-образователния и човешкия капацитет на страната ни. В тази тенденция България разчита и на интернационалната експертиза и техническата поддръжка на Световната банка. Това съобщи президентът Румен Радев по време на първата си среща с Фабрицио Дзарконе - непрекъснат представител на Световната банка за България, Чешката република и Словакия, Европа и Централна Азия. Разговорът се организира на „ Дондуков “ 2, оповестиха от прессекретариата на държавния ни глава.

Румен Радев и Фабрицио Дзарконе разискаха нуждата от нови просветителни политики, включващи повишение уменията на учениците съгласно актуалните условия на стопанската система, както и възстановяване на квалификацията на учителите. Тема на диалога бяха и механизмите за понижаване на крайната беднотия и усилване на равенството.

На срещата бяха дискутирани също опциите и провокациите пред България, свързани с трансформацията на енергийния бранш и така наречен Зелена договорка на Европейската комисия. Необходима е ясна и дълготрайна тактика, която да регистрира запазването на работните места в бранша на въглищната енергетика, както и енергийната самостоятелност на страната, съобщи президентът. Румен Радев и Фабрицио Дзарконе бяха единомислещи, че обществените аспекти на енергийния преход би трябвало да бъдат деликатно регистрирани. Президентът уточни капацитета на България за потребление на геотермалните и речни води като перспективен и екологичен способ за произвеждане на електрическа енергия.

По време на срещата президентът и непрекъснатият представител на Световната банка у нас разискаха и превъзмогване на социално-икономическото неравноправие сред Източна и Западна Европа в подтекста на самодейността „ Три морета “. Развитието на научния, просветителния и софтуерния капацитет на района и създаването на взаимни планове за нововъведения способства за възстановяване на транспортната, цифровата и енергийна съгласуваност в района, беше маркирано по време на срещата.

Фабрицио Дзарконе посочи, че като пълновръстен член на групата на Световната банка България е извънредно скъп сътрудник на интернационалната финансова институция. Съвместното ни съдействие цели да се разгърне капацитета на България, съобщи непрекъснатият представител у нас на Световната банка.

 

Съобщете ни, в случай че видите неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

За реклама в "Петел " на цена от 50 лв. на ПР обява пишете на и вижте още в -.

Прочети тук -
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР